Amatör futbolcularda torakal kayropraktik HVLA uygulamasının akut akciğer kapasitesi üzerine etkinliğinin incelenmesi
Examination of effects of chiropractic thoracic HVLA application on acute lung capacity in amateur football players
  1. Tez No: 540833
  2. Yazar: BURAK ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Torakal bölgedeki vertebral eklemlerde asemptomatik disfonksiyonlar tespit edilen amatör futbolcularda kayropraktik high velocity low amplitude(HVLA) torakal bölge manipülasyonları ile limitasyonların giderilmesi sonucunda birinci saniyedeki zorlu ekspirasyon hacmi(FEV1) ve zorlu vital kapasite(FVC) gibi akciğer kapasitesi ile ilişkili parametrelere olan etkisinin araştırılması amaçlanılmıştır. Çalışmaya dahil edilen amatör futbolcuların uygulama öncesi FEV1 ve FVC değerleri ölçülmüştür. FEV1 ve FVC değerleri MiniSpir 2 model mobil spirometre ile ölçülmüştür. Toplamda çalışmaya 40 amatör futbolcu dahil edilmiştir. Her grupta 20 katılımcı olacak şekilde iki gruba bölünüp; sporcu seçimi randomize olarak yapılmıştır. Deney grubundaki futbolcuların torakal 2-3-4 vertebralarına transver proseslerden anterior torasik teknik ile tek seferlik kayropraktik HVLA manipulasyon uygulanmıştır. Kontrol grubuna tek seferlik sham manipulasyon yapılmıştır. Kayropraktik HVLA manipulasyon grubunda FEV1 değeri 4,8600 litreden 5,0733 litreye yükselmiştir. Toplamda 0.2133 litrelik bir artış olmuştur. Sham manipülasyon grubunda FEV1 değeri 5,1627 litreden 5,1680 litreye yükselmiştir. Toplamda 0.0053 litrelik artış olmuştur. FEV1 değerlerini karşılaştırdığımızda deney grubunun kontrol grubuna göre istatistiki olarak anlamlı bir üstünlüğü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
My purpose was to examine the effects of chiropractic high-velocity, low-amplitude (HVLA) thoracic manipulations on parameters related to lung capacity such as forced expiratory volume (FEV1) and forced vital capacity (FVC) at the first second as a result of removing the limitations in amateur football players identified with asymptomatic dysfunctions in vertebral joints in thoracic spine. FEV1 and FVC values of the amateur football players included in the study were measured prior to application. FEV and FVC values were measured with a MiniSpir 2 model mobile spirometer. 40 amateur football players were included in the study. The group was divided into two groups with 20 participants in each group and players were selected randomly. One time chiropractic HVLA manipulation was applied on thoracic vertebrae 2-3-4 transverse processes of the experimental group (treatment group) with interior thoracic technique. One time sham manipulation was applied on the control group. FEV1 value increased from 4.8600 liters to 5.0733 liters in the chiropractic HVLA manipulation group. There was an increase of 0.2133 liter. FEV1 value increased from 5.1627 liters to 5.1680 liters in the sham manipulation group. There was an increase of 0.0053 liter.