Birleştirilmiş sınıf öğretmenlerinin öz yeterlik algılarının ve uygulamada izledikleri stratejilerin incelenmesi
An examination of combined class teachers' perceptions of self-efficacy and the strategies they follow in practice
- Tez No: 980373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Birleştirilmiş sınıflarda öğretim uygulaması, özellikle kırsal kesimde ve ulaşımı zor olan bölgelerde yaygın olarak görülmektedir. Bu uygulama okulun şartlarına göre değişkenlik göstermekle birlikte, en az iki sınıfın bir arada okutulduğu eğitim öğretim süreçlerinde, öğretmenler çeşitli zorluklar yaşamaktadırlar. Buna bağlı olarak öğretmenlerin öz yeterlik algıları zayıflamaktadır ve kendilerini yetersiz hissetmektedirler. Bu araştırmada birleştirilmiş sınıf öğretmenlerinin öz yeterlik algılarının ve uygulamada izledikleri stratejilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma, nicel ve nitel araştırma yaklaşımlarının bir arada kullanıldığı karma yöntem araştırmasıdır. Deseni ise karma yöntem araştırma desenlerinden biri olan açıklayıcı ardışık desende yürütülmüştür. Nicel bölümde“Birleştirilmiş Sınıf Öğretmeni Olmaya Yönelik Öz yeterlik Ölçeği”kullanılmış ve 2024-2025 eğitim öğretim yılında Samsun ilinde birleştirilmiş sınıflı ilkokullarda görev yapmakta olan 194 birleştirilmiş sınıf öğretmenine uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS24 veri analiz programı ile analiz edilmiştir. Nitel bölümde ise birleştirilmiş sınıflarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin konu ile ilgili deneyimlerini ortaya koymak amacıyla ölçek uygulanan 194 öğretmen içinden 20 öğretmene 10 sorudan meydana gelen yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Görüşme yapılan bu öğretmenler kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılarak seçilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel bulgulara göre; öğretmenlerin birleştirilmiş sınıf öğretmeni olmaya yönelik öz yeterlik düzeylerinin genel olarak orta düzeyde olduğu ve bu öz yeterliliklerin; cinsiyet değişkenine göre, kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlerden daha yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Mesleki kıdem değişkenine göre kıdem arttıkça öğretmenlerin öz yeterlik düzeylerinin de yükseldiği görülmüştür. Birlikte okutulan sınıf sayısı değişkenine göre; iki sınıfı bir arada okutan öğretmenlerin, üç veya dört sınıf bir arada okutan öğretmenlere göre öz yeterlik düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Eğitim düzeyi değişkenine göre; bu düzey arttıkça öz yeterliğin de ortaya konmuştur. Öğretmenlerin okuldaki görev türüne bakıldığında öğretmen ya da müdür yetkili olması durumuna göre herhangi bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Mesleki kıdem ve eğitim düzeyinin birleştirilmiş sınıf öğretmeni olmaya yönelik öz yeterlik düzeylerini pozitif yönde etkilediği, okutulan birleştirilmiş sınıf sayısının ise negatif yönde etkilediği belirlenmiştir. Araştırmanın nitel bulgularına göre ise; planlama stratejilerini; yıllık ve günlük plan şeklinde yaptıkları, günlük planları ise öğretmenli- ödevli ders şeklinde düzenledikleri bunları düzenlerken müfredattaki konulara, kullanılacak yöntem tekniklere, çevrenin fiziksel şartlarına, öğrenci seviyesine, bireysel ihtiyaçlara dikkat ettiklerini dile getirmişlerdir. Öğrenme- öğretme ortamlarını etkin kullanma stratejilerinde; oturma düzenine, pano ve tahtanın konumuna, teknoloji kullanımına, ısınma ve aydınlatma durumuna, sınıf içi ve dışı öğrenme alanlarında uygulama yaptıklarını belirtmişlerdir. Sınıf yönetiminde; istenmeyen davranışlar karşısında alınabilecek önlemler ve birleştirilmiş sınıfta karşılarına çıkabilecek problemlerin neler olduğu dile getirilmiştir. Öğrenme- öğretme sürecini düzenlemede; dikkat ve motivasyon artırmaya, materyal geliştirmeye, öğrencileri merkezde tutmaya çalıştıkları stratejilerinden bahsetmişlerdir. Ölçme ve değerlendirme stratejilerinde; öncelikle ön değerlendirme yaptıklarını, süreçte biçimlendirme değerlendirmeleri yaptıklarını, sonuç elde etmek için de öğrenme kanıtları için birebir değerlendirme başta olmak üzere, öz değerlendirme, akran değerlendirme formu kullandıklarını ifade etmişlerdir. Karşılaştıkları sorunları ve bunlara yönelik çözümlerin neler olduğunu belirtmişlerdir. Öğretmenlerin birleştirilmiş sınıflarda karşılaştıkları sorunlar incelendiğinde; müfredat yoğunluğu, materyal eksikliği, teknolojik yetersizlik, hizmetli personelin görevlendirilmemesi, sobalı olması, aydınlatmanın pano ve tahtaların yetersiz ve kullanışsız olması, müdür yetkili olmanın verdiği iş yükü, öğretmenin kendilerini yalnız ve tükenmiş hissetmesi, veli ilgisizliği, ilçe milli eğitim müdürlüğünün ilgisiz tutumu, üniversitede alınan eğitimin teoride kalması, bahçe düzeninin olmaması, okul bahçesinin çocukların kaliteli vakit geçirebileceği düzeyde düzenlenmemiş olması gibi birçok sorun dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The practice of teaching in multigrade classes is particularly common in rural areas and in areas with limited access. While this practice varies depending on the school's conditions, teachers experience various difficulties during the education process where at least two classes are taught simultaneously. Consequently, teachers' sense of self-efficacy weakens, and they feel inadequate. This study aimed to examine the self-efficacy perceptions of multigrade teachers and the strategies they follow in practice. This research is a mixed methods study that combines quantitative and qualitative research approaches. The design was conducted using the explanatory sequential design, which is one of the mixed methods research designs. The“Self-Efficacy Scale for Being a Multigrade Teacher”was used in the quantitative section and was administered to 194 multigrade teachers working in multigrade primary schools in Samsun province during the 2024-2025 academic year. The obtained data were analyzed using the SPSS24 data analysis program. In the qualitative part, in order to reveal the relevant experiences of class teachers who work in multigrade classes, a semi-structured interview form consisting of 10 questions was applied to 20 teachers out of 194 teachers to whom the scale was applied. These interviewed teachers were selected using convenience sampling. The data obtained from the interviews were analyzed using the content analysis technique. According to the quantitative findings of the research, it was determined that the self-efficacy levels of teachers towards being multigrade class teachers were generally at a moderate level, and that this self-efficacy was higher for female teachers than for male teachers according to the gender variable. It was observed that as seniority increased, the self-efficacy levels of teachers also increased. According to the number of classes taught together variable, it was determined that teachers who taught two classes together had higher self-efficacy levels than teachers who taught three or four classes together. According to the level of education variable, as this level increased, self-efficacy was also revealed. When the teachers were examined regarding their type of duty in the school, it was concluded that there was no difference according to whether they were teachers or principals. It was determined that professional seniority and level of education positively affected the levels of self-efficacy towards being a multigrade class teacher, while the number of multigrade classes taught negatively affected it. According to the qualitative findings of the research, they stated that their planning strategies were as annual and daily plans, and that they arranged daily plans as lessons with teachers and assignments, and that while organizing these, they paid attention to the subjects in the curriculum, the methods and techniques to be used, the physical conditions of the environment, the level of students, and individual needs. They stated that they made applications in the seating arrangement, the location of the board and blackboard, the use of technology, heating and lighting, and in-class and out-of-class learning areas in the strategies for effective use of learning-teaching environments. In classroom management, the precautions that can be taken against undesirable behaviors and the problems they may encounter in multigrade classes were expressed. They mentioned the strategies by which they tried to increase attention and motivation, develop materials, and keep students at the center in organizing the learning-teaching process. In measurement and evaluation strategies; They stated that they primarily conducted preliminary assessments, formative assessments throughout the process, and used self-assessment and peer assessment forms to obtain results, primarily one-on-one assessments for evidence of learning. They also outlined the problems they encountered and their solutions. When examining the problems teachers encountered in multigrade classes, many issues were mentioned, including curriculum density, lack of materials, technological inadequacy, lack of assigned staff, stoves, inadequate and impractical lighting, bulletin boards, and blackboards, the workload of being a principal, teachers feeling lonely and exhausted, parental indifference, the indifferent attitude of the district directorate of national education, the theoretical nature of university education, the lack of proper garden planning, and the schoolyard not being designed to provide children with quality time.