Duygu düzenleme güçlüğü ile duygusal yeme arasındaki ilişkide algılanan stresin aracı rolü
The mediating role of perceived stress in the relationship between difficulty in emotion regulation and emotional eating
- Tez No: 980402
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN ONNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Yürütülen bu tez çalışmasında duygu düzenleme güçlüğü ile duygusal yeme arasındaki ilişkide algılanan stresin aracı rolü incelenmiştir. Araştırmaya, 322'si kadın (%78.7) 87'si erkek (%21.3) olmak üzere 18-62 yaş arası toplam 409 birey katılmıştır. Katılımcıların değerlendirilmesinde Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği- Kısa Form, Duygusal Yeme Ölçeği ve Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır. Betimsel istatistikler, değişkenler arası ilişkilerin incelenmesi için korelasyon analizi, gruplar arası farklılıklarda ise ANOVA ile Bağımsız Örneklem t-Testi uygulanmıştır. Analiz için SPSS 26.0 aracılık analizi için ise Hayes Process Makro eklentisi kullanılmıştır. Algılanan stresin duygu düzenleme güçlüğü ile duygusal yeme arasındaki ilişkide aracı etkisi Hayess Process Makro Model-4 kullanılarak gösterilmiştir. Bulgulara göre duygu düzenleme güçlüğü ile duygusal yeme arasındaki ilişkide algılanan stresin aracılık rolü vardır. Araştırmadan elde edilen bulgular tartışma kısmında literatür çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the mediating role of perceived stress in the relationship between emotion regulation difficulties and emotional eating was examined. The study sample consisted of a total of 409 individuals aged between 18 and 62 years, including 322 women (78.7%) and 87 men (21.3%). The Demographic Information Form, , the Difficulty in Emotion Regulation Scale, Emotional Eating Scale, and Perceived Stress Scale were used for data collection. Descriptive statistics and correlation analysis were performed to examine the relationships between variables, while ANOVA and Independent Samples t-test were used to assess group differences. SPSS 26.0 was used for statistical analyses, and Hayes' Process Macro add-on was employed for mediation analysis. The mediating effect of perceived stress on the relationship between emotion regulation difficulties and emotional eating was tested using Hayes' Process Macro Model 4. The results indicated that perceived stress plays a mediating role in this relationship. The findings obtained from the study were discussed in the discussion section within the framework of the relevant literature.