Doğu pontid granitoyidlerine ait jeokimyasal karakteristiklerin denetimli ve denetimsiz algoritmalar ile değerlendirilmesi
Evaluation of geochemical characteristics of eastern pontide granitoids with supervised and unsupervised algorithms
  1. Tez No: 980419
  2. Yazar: BURCU ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TATAR ERKÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yer bilimlerinde son yıllarda yapılan jeokimyasal çalışmalarda öncesine göre daha büyük veri üretilmeye başlanılmıştır. Jeokimyasal verilerdeki bu artış yerbilimlerinde denetimli ve denetimsiz öğrenme metodlarının kullanılmasının önünü açmıştır. Denetimli ve denetimsiz öğrenme metodları disiplinlerarası ve olasılık teorisini, istatistiklerini, yaklaşım teorisini, dışbükey analizi ve algoritma karmaşıklığı teorisini içermektedir. Yalnızca birkaç veya binlerce değişken içeren çok değişkenli sistemlerin kümelenmesi, sınıflandırılması, boyutsallığın azaltılması ve regresyonu için etkili bir yöntemdir. Günümüzde yapılan modern yer bilimleri çalışmalarında denetimli ve denetimsiz öğrenme metodları çok değişkenli analizler için alternatif olarak kullanılmaktadır. Örneğin, ayrım diyagramları, kaya örneklerini sınıflandırmak, mineral tanımlama vb. Önerilen bu tez projesi ile Doğu Karadeniz dağ kuşağındaki granitoyidlere ait jeokimyasal verilerin karakteristiklerinin denetimli ve denetimsiz algoritmalar ile jeokimyasal özellikleri amaçlanmıştır. Mevcut literatüdeki jeokimyasal veriler kullanılarak bölgenin jeokimyasal karakteristikleri ortaya konulacak ve bölgenin jeodinamik konumuna katkı sağlanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Geochemical studies conducted in earth sciences in recent years have begun to produce larger data than before. This increase in geochemical data has paved the way for the use of supervised and unsupervised learning methods in earth sciences. Supervised and unsupervised learning methods are interdisciplinary and include probability theory, statistics, approximation theory, convex analysis, and algorithm complexity theory. It is an effective method for clustering, classification, dimensionality reduction and regression of multivariate systems containing only a few or thousands of variables. In today's modern earth science studies, supervised and unsupervised learning methods are used as alternatives for multivariate analyses. For example, discrimination diagrams, classifying rock samples, mineral identification, etc. With this proposed thesis project, it is aimed to analyze the characteristics of geochemical data of granitoids in the Eastern Black Sea Mountain Belt using supervised and unsupervised algorithms. Using the geochemical data in the existing literature, the geochemical characteristics of the region will be revealed and an attempt will be made to contribute to the geodynamic setting of the region.