Isolation and characterization of pulmonary lung epithelial cells from mice
Fareden pulmoner akciğer epitel hücre izolasyonu ve karakterizasyonu
- Tez No: 580388
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RALPH LEO JOHAN MEUWISSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Botanik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) en sık görülen akciğer kanseri türüdür. Ontojenitesini ve moleküler patojenezini aydınlatmak amacıyla on yıldır sayısız araştırmaya konu olmuştur fakat hala etkili bir hedefe yönelik terapi ortaya çıkmamıştır. Bu nedenle KHDAK'ne karşı etkili tedavilere ihtiyaç vardır. KHDAK, esas olarak Clara hücrelerinden ve alveoler tip II hücrelerinden başlar, KHDAK'deki önemli rolleri nedeniyle; bu projede, bu hücre tiplerinin farelerden izole edilmesi ve izolasyonları üzerine ölümsüzleşmeleri amaçlanmaktadır. Bu şekilde, bu proje dışındaki başka çalışmalarımız için kendi hücre hatlarımızı yaratacağız. Bu projenin esas amacı protokollerimizi optimize etmek ve protokolü rahatlıkla uygulanabilir hale getirmektir. Araştırma sırasında Clara hücreleri başarılı bir şekilde izole edilmiş ve ölümsüzleştirilmiştir. Alveolar tip II hücreleri de izole edilmek üzeredir Bazı komplikasyonlarla karşı karşıya kalınmasına rağmen, protokollerimizi başarıyla optimize ettik ve bu projede yer alan yöntemleri tereddüt etmeden ve zaman kaybetmeden uygulamak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Non-small cell lung cancer (NSCLC) is the most prevalent lung cancer type. It has become a topic of numerous research to enlighten its ontogeny and molecular pathogenesis during the decade. However, an efficient targeted therapy has still not emerged. Thus, there is a need for more effective therapies against NSCLC. NSCLC mainly originates from Clara cells and alveolar type II cells thus due to their vital role in NSCLC; in this project, it is aimed to isolate these cell types from mice and upon their isolation they will be immortalized. In this way, we will have created our own cell lines for our later studies other than this project. The main reason for this is to optimize our procedure and try to make straight-forward protocol. During the research, Clara cells are successfully isolated and immortalized, and alveolar type II cells are about to be isolated. Although some complications, we have successfully optimized our protocols and it is possible to apply the methods that are covered in this project without any hesitation and time loss.