Büyüme eğrileri
  1. Tez No: 9806
  2. Yazar: ERCAN EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Biyolojik büyümeyi tanımlamak amacıyla kullanılan çokterimli büyüne fonksiyonları ve asimtotik büyüme fonksiyonları incelenmiş, parametrelerinin biyolojik yorumları verilmiştir. Çok değişkenli, tam bağımsız ve karışık model yaklaşımlarına göre çokterimlilerin parametrelerinin tahmini, sayısal bir örnekle açıklanmış ve bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Asimtotik modellerden Van Bertalanffy büyüme fonksiyonunun parametrelerinin biyolojik tanımları yapılarak bu parametrelerin tahmin edilmesi ve bu tahminlerin varyanslarının, güven aralıklarının elde edilmesi verilmiş» bütün bu hesaplamaları yapan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polynomial and asymptotic growth functions utilized in order to describe biological growth have been analyzed and biological interpretations of their parameters have been given. According to multivariate, complete independence and mixed model approaches estimating the parameters of polynomial growth functions was explained by using numerical example and for this purpose, a computer program has been developed. Estimating parameters of von Bertalanffy growth function from asymptotic models and handling of the variances and confidence intervals of these estimates were given. A computer program which covers all these applications has been developed far these type of parameters estimation.