Bilinci açık hastaların trakeotomi ve trakeal aspirasyon deneyimleri: Nitel bir çalışma
Experiences of conscious patients with tracheotomy and tracheal aspiration: A qualitative study
  1. Tez No: 980518
  2. Yazar: ALEYNA SEMİZ BÜYÜKALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÖZSABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kulak Burun ve Boğaz, Nursing, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
Özet
Trakeal aspirasyon, sekresyonların uzaklaştırılması amacıyla uygulanan temel bir hemşirelik girişimi olup endotrakeal tüp veya trakeotomi kanülü aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Bu fenomenolojik çalışmanın amacı, trakeotomi kanülü içerisinden trakeal aspirasyon uygulanan ve Kulak Burun Boğaz (KBB) servisinde yatan bilinci açık hastaların deneyimlerini betimlemektir. Çalışmanın örneklemini, Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi KBB servislerinde yatan araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 15 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, kurum izinleri ve etik kurul onayı alındıktan sonra örnekleme dahil edilen hastalarla, bireysel derinlemesine görüşmeler yapılarak, Mayıs 2024-Temmuz 2025 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında“Hasta Bilgi Formu”ve“Yarı-yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Veriler, ses kayıtları alınarak hasta odasında toplanmış ve MAXQDA yazılımı ile tümevarımsal tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmada bulguların güvenilirliği ve araştırma sürecinin şeffaflığı açısından, sonuçların raporlanmasında“Consolidated Criteria for Reporting Qualitative Research”(COREQ) standartları esas alınmıştır. Yapılan analiz sonucunda hastaların geçici trakeotomi ve trakeal aspirasyon deneyimleri altı ana tema ve 16 alt tema tanımlanmıştır. Ana temalar;“Trakeotomi ile ilişkili yas deneyimi”,“Trakeotominin yaşam kalitesine etkisi”,“Trakeal aspirasyon deneyimi”,“Trakeal aspirasyon deneyimine katkıda bulunan faktörler”,“Dekanülasyon ile iyileşme süreci deneyimleri”ve“Öneriler”olarak belirlenmiştir. Bulgular, hemşirelerin trakeal aspirasyon işlemini kanıta dayalı rehberler doğrultusunda, etkili iletişim ve hasta gereksinimlerini dikkate alarak uygulanmasının önemi ve gerekliliğini göstermektedir. Sonuç olarak, hemşirelerin, uygulama öncesi, sırası ve sonrasında bireye özgü ve bütüncül bir anlayış ile hastaların hem fiziksel hem de psikososyal yanıtlarını izlemesi ve destekleyici girişimlerde bulunması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Tracheal aspiration is a fundamental nursing intervention performed to remove secretions and can be carried out through either an endotracheal tube or a tracheostomy cannula. The aim of this phenomenological study is to describe the experiences of conscious patients hospitalized in the ORL (Oto-Rhino-Laryngology) department who underwent tracheal aspiration through a tracheostomy cannula. The study sample consisted of 15 patients who met the inclusion criteria and were hospitalized in the ORL departments of Karadeniz Technical University Farabi Hospital and Bursa Uludağ University Hospital. Data were collected through individual in-depth interviews with the patients after obtaining institutional permissions and ethical committee approval, between May 2024 and July 2025. The“Patient Information Form”and the“Semi-structured Interview Form”were used for data collection. Interviews were conducted in the patients' rooms, audio-recorded, and analyzed inductively through thematic analysis using MAXQDA software. The study followed the“Consolidated Criteria for Reporting Qualitative Research”(COREQ) standards to ensure the reliability of the results and the transparency of the research process. Six main themes and 16 sub-themes were identified regarding patients' experiences with temporary tracheostomy and tracheal aspiration. The main themes included:“Grief experience related to tracheotomy,”“Impact of tracheotomy on quality of life,”“Experience of tracheal aspiration,”“Factors contributing to the experience of tracheal aspiration,”“Experiences of the healing process with decannulation,”and“Recommendations.”The findings highlight the importance of nurses performing tracheal aspiration procedures according to evidence-based guidelines, with effective communication and consideration of patient needs. In conclusion, it is recommended that nurses monitor patients' physical and psychosocial responses with an individualized and holistic approach before, during, and after the intervention, and provide supportive interventions.