Investigation of toxic effects of nanoplastics on saccharomyces cerevisiae
Nanoplastiklerin saccharomyces cerevisiae üzerindeki toksik etkilerinin araştırılması
- Tez No: 980519
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT MERTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Plastikler, küresel ölçekte vazgeçilmez ve gereklidir ancak, yüksek direnç ve dayanıklılığı nedeniyle ekosistemi tehlikeye atmaktadır. En yaygın plastikler yedi sınıfa ayrılabilir bunlar arasında polietilen tereftalat (PET), yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE), polivinil klorür (PVC), düşük yoğunluklu polietilen (LDPE), polipropilen (PP), polistiren (PS), ve diğerleri yer almaktadır. Nanoplastikler 100 nanometreden daha küçük plastik parçacıklarıdır. 5mm'den küçük mikroplastiklere kıyasla biyolojik sistemlere daha kolay entegre olabilirler. Bu nedenle hem organizmalar hem de çevre üzerindeki potansiyel zararlarını daha yüksek olduğu düşünülmektedir. Ayrıca araştırmacılar, bu kirliliği azaltmak ve sürdürülebilir bir ekosistem oluşturmak amacıyla kapsamlı çalışmalar yürütmektedir. Bununla birlikte, mevcut literatür, model organizma olan Saccharomyces cerevisiae'de polistiren maruziyetine ilişkin veriler bakımından yetersizdir. Bu araştırma polistirenin S. cerevisiae üzerindeki toksikolojik etkilerini incelemiştir. Bu bağlamda 16 saatlik bir ön kültürde çoğaltılan S. cerevisiae hücreleri akut etkiyi değerlendirmek amacıyla 250 mg/L (25 nm) polistirene 3 saat, kronik etkiyi değerlendirmek için 25 mg/L (25 nm) polistirene 30 gün maruz bırakılmıştır. S. cerevisiae üzerindeki toksik ya da toksik olmayan etkileri belirlemek için transkriptom analizleri ve RT-qPCR verileri değerlendirilmiştir. Akut maruziyette OD600 viabilite alınmadığından büyüme etkisi kantitatif gösterilmemiş, yalnızca RNA-seq ile moleküler düzeyde değerlendirilmiştir; kronik verileri ise erken sınırlı inhibisyonun zamanla azalıp tersine döndüğünü göstermiştir. İlerleyen aşamalarda, belirlenen yolaklar CRISPR tekniği kullanılarak modifiye edilecektir. Yeni ve özgün bir teknik olan CRISPR'ın nanoplastik araştırmalarına anlamlı katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Plastics, essential and indispensable globally, endanger ecosystem because of their extreme durability. The predominant plastics can be categorized into seven classes. These include Polyethylene Terephthalate (PET), High-Density Polyethylene (HDPE), Polyvinyl Chloride (PVC), Low-Density Polyethylene (LDPE), Polypropylene (PP), Polystyrene (PS), among others. Nanoplastics are plastic particles that measure less than 100 nanometers. They can be integrated into the biological systems of organisms far more readily than microplastics measuring less than 5 mm. Consequently, it's believed that their potential harm to both organisms and environment is greater. Furthermore, researchers have undertaken comprehensive studies to reduce this pollution and create a sustainable ecosystem. The current literature is deficient in data regarding PS exposure in Saccharomyces cerevisiae, a model organism. This research investigated the toxicological impacts of polystyrene (PS) on S. cerevisiae. In this context S. cerevisiae cells taken from a preculture where they were grown for 16 hours and exposed to 250 mg/L (25 nm) for 3 hours, 25 mg/L (25 nm) polystyrene for 30 days to assess the acute and chronic effect. To ascertain the toxic or non-toxic effects on S. cerevisiae, transcriptome analyses and RT-qPCR data were evaluated. In the acute condition, post exposure OD600 and viability were not collected, therefore growth suppression cannot be asserted; the response was assessed exclusively at the molecular level. In the chronic condition, growth and viability metrics showed early modest inhibition that waned eventually reversed by later cycles, consistent with acclimation. In the following stages identified pathways will be altered using CRISPR technique. It is accurate to assert CRISPR, novel and distinctive technique, will enhance the research on nanoplastics.