Farklı pamuk (gossypium hirsutum L.) çeşitlerinin meyvelenme noktalarından elde edilen kozaların verim dağılışları, lif özellikleri ve yağ içeriklerinin belirlenmesi
Determination of yield distribution, fiber properties and oil content of bolls obtained at fruiting points of different cotton (gossypium hirsutum L.) varieties
  1. Tez No: 980523
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM AYDINLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HALİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, farklı pamuk çeşitlerinin meyvelenme noktalarından elde edilen kozaların verim dağılışları, lif özellikleri ve yağ içeriklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bitki materyali olarak bölgede ekimi yapılan 11 pamuk (Gossypium hirsutum L.) (Candia, Fiona, Olivia, Bomba, Sümer, Kalina, Livzara, Sahra 09, Lazer, May 455, Seres) çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Çalışmada; çeşitlerin kütlü pamuk verimi, bitki boyu, odun ve meyve dalı sayıları, koza sayısı, koza kütlü pamuk ağırlığı, çırçır randımanı, 100 tohum ağırlığı, lif indeksi, lif uzunluğu, lif inceliği, lif mukavemeti ve yağ oranları incelenmiştir. Ayrıca pamuk bitkisi odun dalları, 1-5 meyve dalları (1.bölge), 6-10 meyve dalları (2.bölge) ve 11 ve üzeri meyve dalları (3.bölge) olmak üzere dört kısma ayrılarak bölgelere göre koza sayısı, koza kütlü pamuk ağırlığı ve çırçır randımanları belirlenmiştir. Çalışma sonucunda; Kütlü pamuk verimi yönünden Olivia, Lazer ve Livzara çeşitleri, bitki boyu, lif mukavemeti ve yağ oranı bakımından Livzara çeşidi, meyve dalı sayısı, koza sayısı ve koza kütlü pamuk ağırlığı bakımından Olivia çeşidi, çırçır randımanı bakımından May 455, Sahra 09 ve Kalina çeşitleri, lif uzunluğu bakımından Kalina çeşidi ve lif inceliği bakımından Bomba çeşidi en iyi sonucu vermişlerdir. Bölgelere göre koza sayısında 2. Bölge, kütlü pamuk veriminde ise 1.Bölge en yüksek sonuçları vermişlerdir. Harran ovası koşullarında kütlü pamuk verimi yönünden Olivia, Lazer ve Livzara çeşitlerinin çiftçilere önerilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed at determining the yield, fiber traits, and oil contents of the bolls obtained from varying fruiting points of different cotton varieties. A total of 11 cotton (Gossypium hirsutum L.) varieties (Candia, Fiona, Olivia, Bomba, Sümer, Kalina, Livzara, Sahra 09, Lazer, May 455, Seres) grown in the region were included in the study as plant material. Data regarding seed cotton yield, plant height, number of monopodial and sympodial branches, number of bolls, boll seed cotton weight, ginning outturn, 100-seed weight, fiber index, fiber length, fiber fineness, fiber strength, and oil content were recorded. In addition, the cotton plant was divided into four parts, i.e., monopodial branches, fruiting branches 1-5 (zone 1), fruiting branches 6-10 (zone 2), and fruiting branches 11 and above (zone 3) and the number of bolls, boll seed cotton weight, and ginning outturn were recorded separately from each zone. The results denoted that Olivia, Lazer, and Livzara performed better in terms of seed cotton yield compared with the rest of cultivars, whereas Livzara performed better in terms of plant height, fiber strength, and oil content. Similarly, Olivia performed better in terms of number of fruiting branches, number of bolls, and boll seed cotton weight, while May 455, Sahra 09, and Kalina proved better for ginning outturn. Likewise, Kalina performed better in terms of fiber length, whereas Bomba proved better for fiber fineness. Zone 2 had the highest number of bolls, while zone 1 produced the highest seed cotton yield regarding sampling zones. It is concluded that Olivia, Lazer, and Livzara varieties can be recommended to farmers in the Harran Plain for higher seed cotton yield.