6 Şubat depremini yaşayan bireylerde günlük manevi deneyimler olayların etkisi ve travma sonrası gelişim
Daily spiritual experiences, impact of events and post-traumatic growth in individuals affected by the February 6 earthquake
- Tez No: 980603
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERYÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbis tan ilçeleri merkezli, yaklaşık 9 saat arayla ve 7'nin üzerinde büyüklükte meydana gelen iki büyük depremin etkisi altında kalan 11 ildeki 18 yaş ve üzeri bireylerin yaşadıkları olayların etkisi, günlük manevi deneyimler ve travma sonrası gelişim düzeyleri arasındaki ilişkiyi ince lemektir. Değişkenler arasındaki ilişkilere odaklanan bu araştırmada nicel desen çerçevesinde gerçekleştirilen ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Bu araştırma kapsamında yaşı en az 18 olan yetişkin bireylerden veri toplanmıştır. Araştırma verilerine 489'u (%55,9) kadın 347'si (%44,1) erkek olmak üzere 786 katılımcı dahil edilmiştir. Araştırmada Olayların Etkisi Ölçeği (Çorapçıoğlu vd., 2006), Tinsel Deneyimler Ölçeği/Günlük Manevi Deneyimler Ölçe ği (Akın vd., 2013), Travma Sonrası Gelişim Envanteri (Dirik ve Karancı, 2008) ve sosyo demografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma verilerinin bir kısmı Google Form üzerinden düzenlenen anket ile bir kısmı da yüz yüze katılımcılara anket formu dağıtılarak toplanmıştır. IBM SPSS 22 yazılımı kullanılarak, araştırma sürecinde toplanan verilerin analizi yapılmıştır. İki değişkene sahip maddeler için T-Testi, ikiden fazla değişkene sahip maddeler (yaş bilgisi, medeni hal, öğrenim düzeyi, ekonomik durum ve deprem deneyimine yönelik sorular) için ANOVA uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, olayların etkisi, günlük manevi deneyimler ve travma sonrası gelişim düzeylerinin; yaş grubu, cinsiyet, öğrenim durumu, medeni hal, eko nomik durum ve depreme ilişkin değişkenler doğrultusunda anlamlı biçimde farklılaştığını göstermektedir. Ayrıca kullanılan ölçeklerin alt boyutları ile sosyo-demografik değişkenler arasında da farklılaşma bulgulanmıştır. Bununla birlikte olayların birey üzerindeki etkisi ve yeniden yaşama, aşırı uyarılmışlık, kaçınma gibi alt kategorileri ile travmatik deneyim sonrası gelişim ve başkalarıyla ilişkiler, yaşam felsefesi, benlik algısı alt kategorileri arasında, günlük manevi deneyimler ile travmatik deneyim sonrası gelişim ve alt kategorilerinin birbirleriyle aralarında ilişkisel bir bağlantı gözlemlenmiştir. Ayrıca günlük manevi deneyimler; olayların etkisini yordamamakta iken travma sonrası gelişimi yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the impact of traumatic events, daily spiritual experiences, and post-traumatic growth among individuals aged 18 and above who were affected by the two devastating earthquakes that struck on February 6, 2023, centered in the Pazarcık and Elbistan districts of Kahramanmaraş, occurring approximately nine hours apart with magnitudes exceeding 7, and impacting eleven provinces. Within the framework of quantitative research, a correlational survey design was employed. The study sample consisted of 786 participants, including 489 women (55.9%) and 347 men (44.1%). Data were collected through the Impact of Event Scale (Çorapçıoğlu et al., 2006), the Daily Spiritual Experience Scale (Akın et al., 2013), the Post-Traumatic Growth Inventory (Dirik & Karancı, 2008), and a socio-demographic information form. Surveys were administered both online via Google Forms and through face-to-face distribution. Data analysis was conducted using IBM SPSS 22, where independent samples t-tests were applied for two-category variab les, and ANOVA was used for variables with more than two categories, including age, marital status, educational level, economic condition, and earthquake-related factors. The findings indicated that scores on the Impact of Event, Daily Spiritual Experience, and Post-Traumatic Growth scales varied significantly according to gender, age, education, mari tal status, economic condition, and earthquake-related variables. Differences were also obser ved between the subdimensions of the scales and socio-demographic factors. Furthermore, significant associations were identified between the impact of events (and its subdimensions of intrusion, hyperarousal, and avoidance) and post-traumatic growth (with subdimensions such as relationships with others, philosophy of life, and self-perception), as well as between daily spiritual experiences and post-traumatic growth and its subdimensions. Moreover, while daily spiritual experiences did not predict the impact of events, they were found to be a signi ficant predictor of post-traumatic growth.