Medial menisküs kök yırtıklarında diz morfolojik faktörlerinin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the knee morphological factors to medial meniscus root tears
- Tez No: 980610
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UFUK ŞAKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Anatomi, Orthopedics and Traumatology, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Medial menisküs kök yırtıkları (MMKY), biyomekanik olarak total menisektomiye benzer etkilere sahiptir ve eklem stresinde artışa ile erken osteoartrite yol açar. Demografik risk faktörleri iyi bilinmekle birlikte, diz morfolojik özelliklerinin bu duruma katkısı halen net değildir. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile doğrulanmış izole MMKY'si bulunan 51 hasta ve normal MRG bulgularına sahip 85 kontrol geriye dönük olarak incelendi. Morfolojik parametreler MRG ve yük taşıyan grafiler üzerinde değerlendirildi. Gruplar arasındaki farklar bağımsız örneklem t-testi ile analiz edildi. Anlamlı değişkenler çok değişkenli lojistik regresyon analizine dahil edildi ve ROC analizi ile tanısal doğruluk değerlendirildi. Birçok temel morfolojik özellik gruplar arasında anlamlı farklılık göstermiştir. MMKY hastalarında medial ve lateral tibial eğim (MTSS, LTSS), posterior femoral ofset oranı (PFOO), medial menisküs ekstrüzyonu (MMEM), medial koronal tibial eğim (MKTS) ve anatomik lateral distal femoral açı (aLDFA) kontrol grubuna göre daha yüksekti (tümünde p < 0.05). Lojistik regresyon analizinde PFOO (OR ≈ 25.700), MMEM (OR = 6.7), MKTS (OR = 4.7), aLDFA (OR = 2.5) ve MTSS (OR = 2.2) bağımsız yordayıcılar olarak saptandı. MMEM, yüksek ayırt edicilik göstermiştir (AUC = 0.85, duyarlılık %84, özgüllük %80). Özellikle artmış MMEM, PFOO, MTSS, MKTS ve aLDFA gibi belirgin anatomik özellikler MMKY ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Bu morfolojik risk faktörlerinin tanınması, erken tanıyı kolaylaştırabilir ve dejeneratif ilerleme açısından risk altındaki bireylerin belirlenmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Medial meniscus root tears (MMRTs) are biomechanically comparable to total meniscectomy, leading to increased joint stress and early osteoarthritis. While demographic risk factors are known, the contribution of knee morphological characteristics remains unclear. We retrospectively analyzed 51 patients with isolated MMRT confirmed by MRI and 85 controls with normal MRI findings. Morphological parameters were assessed on MRI and weight- bearing radiographs. Group differences were tested with independent t-tests. Significant variables were entered into multivariable logistic regression, and ROC analysis evaluated diagnostic accuracy. Several key morphological features differed significantly between groups. MMRT patients had higher medial and lateral tibial slopes (MTSS, LTSS), posterior femoral offset oranı (PFOO), medial meniscus extrusion (MMEM), medial coronal tibial slope (MKTS), and anatomical lateral distal femoral angle (aLDFA) (all p < 0.05). Logistic regression identified PFOR (OR ≈ 25,700), MMEM (OR = 6.7), MKTS (OR = 4.7), aLDFA (OR = 2.5), and MTSS (OR = 2.2) as independent predictors. MMEM demonstrated excellent discriminative ability (AUC = 0.85, sensitivity 84%, specificity 80%). Distinct anatomical features—particularly increased MMEM, PFOR, MTSS, MKTS, and aLDFA—are strongly associated with MMRTs. Recognition of these morphological risk factors may improve early diagnosis and help identify individuals at risk for degenerative progression.