Trakeostomili çocuklarda endotrakeal aspirat kültürlerinde saptanan bakteriyel kolonizasyon üzerine etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Bacterial colonization in endotracheal aspirate cultures of tracheostomi̇zed children: Evaluation of associated factors
  1. Tez No: 980612
  2. Yazar: ŞEYMA SADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TANA ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Trakeostomili çocuklarda havayolu kolonizasyonu sık görülmekte olup, solunum yolu enfeksiyonlarına yatkınlık oluşturabilmektedir. Kolonizasyon ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi, bu hastalara yönelik koruyucu stratejilerin geliştirilmesi ve uzun dönem sonuçların iyileştirilmesi açısından önemlidir. Bu çalışma, trakeostomili çocuklarda endotrakeal aspirat kültürlerinde saptanan bakteriyel kolonizasyon üzerine etki eden faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Retrospektif olarak planlanan çalışmaya, 2015-2025 yılları arasında takip edilen trakeostomili 36 çocuk hasta dahil edilmiştir. Bu hastalara ait toplam 413 endotrakeal aspirat kültürü değerlendirilmiştir. Kültürler, kolonizasyon olan ve olmayanlar olarak iki gruba ayrılmış; demografik veriler, primer tanı, beslenme özellikleri, kullanılan ilaçlar, bakım özellikleri, mekanik ventilatör özellikleri ve hastane yatış özellikleri açısından karşılaştırılmıştır. Gruplar arasında altta yatan hastalık, immobilite, gece beslenmesi, proton pompa inhibitörü, klobazam ve glikopirolat kullanımı ile kolonizasyon arasında anlamlı fark bulunmadı. Buna karşılık, solunum fizyoterapisi yapılan, enteral beslenme yöntemi olarak aralıklı beslenen, trakeostomi sonrası 12 ayın üzerinde süre geçmiş olan, poliklinikte ETA örneği alınan ve mekanik ventilasyon desteği alan hastalarda kolonizasyon oranı anlamlı derecede yüksekti. Solunum fizyoterapisinin, kolonizasyon üzerinde doğrudan bir etken olmaktan ziyade, yetersiz mukosiliyer temizleme ve sekresyon birikimi gibi altta yatan durumların bir göstergesi olabileceği düşünüldü. Poliklinik başvurularında alınan ETA örneklerinde kolonizasyonun daha sık saptanması, hastaların çoğunlukla asemptomatik dönemde başvurmasına bağlanabilir. Mekanik ventilasyon desteği alan hastalarda kolonizasyon oranlarının yüksekliği ise, bu hastalarda mikrobiyota üzerinde meydana gelen değişikliklerle ilişkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Bacterial Colonization in Endotracheal Aspirate Cultures of Tracheostomized Children: Evaluation of Associated Factors Airway colonization is a common finding in children with tracheostomy and may predispose them to respiratory infections. Identifying factors associated with colonization is essential for developing preventive strategies and improving long-term outcomes in this vulnerable population. This study aimed to identify clinical factors associated with bacterial colonization in endotracheal aspirate cultures from tracheostomized children. This retrospective study analyzed 413 endotracheal aspirate cultures obtained from 36 tracheostomized children followed between 2015 and 2025. Cultures were classified as colonized or non-colonized, and the two groups were compared in terms of demographic characteristics, underlying diagnoses, feeding methods, medication use, care-related factors, mechanical ventilation parameters, and hospitalization profiles. No significant associations were observed between colonization and underlying disease, immobility, nocturnal feeding, or the use of proton pump inhibitors, clobazam, or glycopyrrolate. In contrast, colonization was significantly more frequent in patients receiving respiratory physiotherapy, undergoing intermittent enteral feeding, having a tracheostomy for longer than 12 months, whose endotracheal aspirate samples were obtained in outpatient settings, and those on mechanical ventilation. Respiratory physiotherapy was considered an indicator of underlying conditions, such as impaired mucociliary clearance and secretion retention, rather than a direct cause of colonization. The higher frequency of colonization in endotracheal aspirate samples collected during outpatient visits may reflect the fact that these patients often present during asymptomatic periods. In mechanically ventilated patients, the increased colonization rates could be attributed to ventilation-associated alterations in the respiratory microbiota.