Orta Doğu borsalarında işlem gören firmaların sosyal medya aracılığıyla gönüllü açıklamaları ve finansal performansları
Voluntary disclosures on social media and financial performance of quoted firms in the Middle East
- Tez No: 980614
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ERSOY BOZCUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Orta Doğu ülkelerinde borsada işlem gören şirketlerin sosyal medya platformlarında paylaştıkları gönüllü açıklamalar ile finansal performansları arasındaki bir ilişki olup olmadığını araştırmaktadır. Bu amaçla şirketlerin sosyal medya (LinkedIn, Facebook, Instagram, X (Twitter) ve YouTube) hesaplarındaki paylaşımları incelenmiş, içerik analizi ile kategorize edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Bahreyn borsalarında işlem gören toplam 1.041 şirket oluşturmaktadır. Araştırma, sosyal medya etkileşiminin finansal sonuçlarla nasıl bir ilişki içinde olabileceğini anlamak amacıyla sinyal teorisi çerçevesinde yürütülmüştür. Hipotez testleri için parametrik olmayan istatistiksel yöntemlerden Kruskal-Wallis testi kullanılmış ve tüm analizler IBM SPSS Statistics 25 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, Orta Doğu'daki şirketlerin %64'ü sosyal medyayı aktif olarak kullanmakta, bu şirketlerin de %96'sı ise sosyal medya hesapları üzerinden gönüllü açıklamalar (stratejik, finansal ve finansal olmayan) yapmaktadır. Şirketlerin kurumsal sosyal medya platformlarında yaptıkları gönüllü açıklamalar ile finansal performansı değerlendirmek için kullanılan bazı göstergeler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiş olmakla beraber, bu alanın oldukça karmaşık olduğu ve çıkarımların çok boyutlu ele alınması gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study investigates whether there is a relationship between the voluntary disclosures shared by publicly listed companies in Middle Eastern countries on social media platforms and their financial performance. For this purpose, corporate posts on social media platforms (LinkedIn, Facebook, Instagram, X (Twitter), and YouTube) were examined and categorized using content analysis. The research sample consists of 1,041 companies listed on the stock exchanges of Turkey, Saudi Arabia, Kuwait, the United Arab Emirates, Qatar, and Bahrain. The study is grounded in signaling theory, aiming to understand how social media engagement may be associated with financial outcomes. To test the hypotheses, the non-parametric Kruskal-Wallis test was applied, and all analyses were conducted using IBM SPSS Statistics 25 software. According to the research findings, 64% of companies in the Middle East actively use social media, and 96% of these companies voluntarily disclose information (strategic, financial and non-financial) through their social media accounts. While statistically significant relationships were identified between certain indicators of financial performance and the voluntary disclosures made by companies on corporate social media platforms, it should be noted that this domain is highly complex, and interpretations must be approached from a multidimensional perspective.