Nebahat Konu'nun hayatı ve mûsikîşinaslığı
The life and musicial contributions of Nebahat Konu
  1. Tez No: 980625
  2. Yazar: SEVDA BEYTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Biography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
Özet
Türk din mûsikîsi; köklü geçmişi, kendine özgü yapısı ve dönemsel değişimlere açık gelişim süreciyle kültürel belleğin en önemli müzik geleneklerinden biridir. Cumhuriyet döneminde, bu alanda çok sayıda değerli sanatçı yetişmiş; Türk din mûsikîsi hem icra hem de arşiv, eğitim ve medya yoluyla yeniden yapılandırılmıştır. Bu çalışmanın odağında yer alan Nebahat Konu, yalnızca bir koro şefi değil; aynı zamanda müzik arşivcisi, program yapımcısı, genel yayın yönetmeni ve sanat yönetmeni kimlikleriyle Türk din mûsikîsine çok yönlü katkılarda bulunmuş önemli bir sanatçıdır. Geleneksel müzik mirasının çağdaş temsiliyetini, arşivsel ve pedagojik üretim şekilleri aracılığıyla aktif biçimde sürdürmektedir. Tezin giriş bölümünde, Türk din mûsikîsinin tarihsel gelişim süreci, kültürel bağlamı ve teoloji temelli yapılaşması ele alınmıştır. Birinci bölüm, sanatçının çocukluk ve gençlik yıllarına odaklanarak müzikle kurduğu ilk temasların izini sürmektedir. Bu bölümde çok yönlü hayatının 2007'ye kadar ki kısmı ele alınmaktadır. İkinci bölümde, Konu'nun Türk Din mûsikîsi alanında ve Kültür Bakanlığı bünyesine dahil oluşu, kariyerindeki evreler ve yayıncılık alanındaki verimli dönemi incelenmiştir; bu kapsamda sanatçının genel yayın yönetmeni ve yapımcı kimliğiyle yürüttüğü projelerin diskografik dökümü sunulmuştur. Üçüncü bölüm, sanatçının meslektaşlarının anlatıları üzerinden oluşturulmuş; kişisel hatıralar, mesleki değerlendirmeler ve sanat dünyasındaki rolüne dair görüşlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish religious music stands as one of the most prominent musical traditions within cultural memory, owing to its deep-rooted history, distinctive character, and capacity to evolve under shifting influences across various periods. During the early Republic era, numerous significant artists emerged in this domain, reshaping Turkish religious music through performance, archiving, education, and media. At the core of this study is Nebahat Konu, a multifaceted artist whose contributions to Turkish religious music span roles as a choir conductor, music archivist, program producer, editör-in chief, and artistic director. Her active engegament in preserving and renewing the traditional musical heritage is reflected in both archival practices and pedagogical productions. The introduction of the thesis presents an overview of the historical development of Turkish religious music, examining its cultural context and theological foundations. The first chapter focuses on the artist's early life, tracing her initial encounters with music and covering her journe up to the year 2007. The second chapter delves into Konu's entry into the realm of Turkish religious music and Ministry of Culture, highlighting key phases of her career and her prolific period in media production; this section includes a discographic inventory of projects she directed and curated. The third chapter compiles testimonials from her colleagues in the music community, featuring personal recollections, Professional assessments, and reflections on her role within the artisctic sphere.