65 yaş üstü bireylerin yılmazlık düzeyi ile yaşam dengesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the level of resilience and life balance of individuals over 65 years of age
  1. Tez No: 980629
  2. Yazar: BETÜL ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EŞİCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MENEKŞE UYSAL SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Yılmazlık, hayatın zorluklarına karşı uyum sağlama ve esnek davranabilme yeteneğidir. Yaşam dengesi ise bireyin hayatındaki iş, aile, sağlık gibi unsurlar arasındaki uyumdur. Hayatımızdaki unsurların dengede olma durumudur. Yılmazlık ve yaşam dengesi kavramlarının içeriği incelendiğinde mutluluk, iyimserlik, depresyon, inançlar gibi kavramlar ortak kullanılmaktadır. Bundan dolayı, araştırmanın amacı, 65 yaş üstü bireylerin yılmazlık ve yaşam dengesi bağlamında genel sağlık, ilişki kalitesi, olumlu uyumsama, depresyon, manevi destek, arkadaşlık, kariyer ve uyku zorluğu alt ölçeklerinin düzeylerinin belirlenmesidir. 65 yaş üstü bireylerin yaşam dengesi ve yılmazlık düzeylerinin çeşitli demografik değişkenlere göre karşılaştırılması da araştırmanın amaçlarındandır. Araştırmanın ana amacı ise 65 yaş üstü bireylerin yılmazlıkları ile yaşam dengesinin ilgili alt ölçeklerinin ilişkilerini inceleyerek, yılmazlığı açıklayan bir model kurmaktır. Bu araştırma, ilişkisel modelinin kullanıldığı nicel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu 65 yaş üstü 300 birey oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda ölçme aracı olarak Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) ve Yaşam Dengesi Envanteri (JBLI-T) kullanılmıştır. Veri, gönüllülük esası gözetilerek 65 yaş üstü bireylerden toplanmış ve t-testi, ANOVA, korelasyon ve yol analizleri yapılarak hipotezler test edilmiştir. Bu çalışmaya göre yaşlı bireylerin yılmazlık düzeyleri ve Yaşam Dengesi Envanteri'nin alt ölçeklerinden olan genel sağlık, manevi destek, kariyer ve uyku zorluğunda cinsiyete göre anlamlı farklılıklar vardır. Yaşlıların yılmazlık düzeylerinde medeni duruma göre anlamlı bir farklılık yokken eğitim düzeyine ve sağlık durumlarına göre de anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Korelasyon analizlerine bakıldığında ise katılımcıların yılmazlıkları ile Yaşam Dengesi Envanteri'nin; genel sağlık, ilişki kalitesi, olumlu uyumsama, depresyon, arkadaşlık, kariyer, uyku zorluğu alt ölçekleri ile pozitif veya negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Yol analizinde, herhangi bir aracı değişken yok iken genel sağlık ile yılmazlık, uyku zorluğu ile depresyon arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu tespit edilirken genel sağlık ile depresyon, olumlu uyumsama ile depresyon, depresyon ile yılmazlık arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Genel sağlığın aracı değişken depresyon üzerinden yılmazlığa etkisi pozitif yönlü ve anlamlı olarak bulunmuştur. Olumlu uyumsamanın aracı değişkeni depresyon üzerinden yılmazlığa etkisi de pozitif yönlü ve anlamlıdır. Uyku zorluğunun aracı değişkeni olan depresyon üzerinden yılmazlığa etkisi ise negatif yönlü ve yine anlamlı olarak bulunmuştur. Bunlarla birlikte çalışmada olumlu uyumsama ve yılmazlık arasında herhangi bir anlamlı ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Resilience is the capacity to adapt to life's difficulties and to respond flexibly. Life balance refers to the harmony among elements in a person's life, such as work, family, and health. It is the state of balance among the elements in our lives. When the contents of the concepts of resilience and life balance are examined, terms such as happiness, optimism, depression, and beliefs are commonly used. Accordingly, the aim of the study is to determine the levels of the subscales of general health, relationship quality, positive adjustment, depression, spiritual support, friendship, career, and sleep difficulty in individuals aged 65 and over within the context of resilience and life balance. Another aim is to compare the levels of life balance and resilience across various demographic variables. The main objective of the research is to construct a model explaining resilience by examining the relationships between the resilience of individuals aged 65 and over and the related subscales of life balance. This study is a quantitative research employing a relational model. The study sample consisted of 300 individuals aged 65 and over. In line with the study's aims, the Short Psychological Resilience Scale and the Life Balance Inventory were used as measurement tools. Data were collected from older adults on a voluntary basis, and hypotheses were tested using t-tests, ANOVA, correlation, and path analyses. According to the study, there are significant gender differences in resilience levels and in subscales of the Life Balance Inventory—general health, spiritual support, career, and sleep difficulty. While there is no significant difference in resilience levels by marital status, there are significant differences by education level and health status. Correlation analyses indicate that participants' resilience scores have significant relationships, in positive or negative directions, with subscales of the Life Balance Inventory including general health, relationship quality, positive adjustment, depression, friendship, career, and sleep difficulty. In the path analysis, with no mediating variables identified, there is a positive and significant relationship between general health and resilience, and between sleep difficulty and depression. It was concluded that there are negative and significant relationships between general health and depression, between positive adjustment and depression, and between depression and resilience. The indirect effect of general health on resilience via depression was positive and significant. The indirect effect of positive adjustment on resilience via depression was also positive and significant. The indirect effect of sleep difficulty on resilience via depression was negative and significant. Additionally, no significant relationship was found between positive adjustment and resilience in this study.