Sentetik fiber donatı ile güçlendirilen duvar davranışının incelenmesi
Reinforced wall with synthetic fibre reinforcement examination of behaviour
  1. Tez No: 980637
  2. Yazar: EREN BİRKAN YAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KAÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
Özet
Duvarlar betonarme yapılarda taşıyıcı özellik göstermez. Sadece taşıyıcı elemanlara takviye olarak birkaç görevi vardır. Ara bölme elemanı; kolon, kiriş ve döşeme arasında dolgu malzemesi olma özelliğinin bu görevler arasında sayabiliriz. Yığma yapılarda ise tamamen taşıyıcı eleman olarak görev yapmaktadır. Duvarların bu görevleri üstlenmesi sebebiyle güçlendirilmesinin faydalı olabileceği konusu bu çalışmada incelenmiştir. Bu güçlendirme işlemi için de genelde zemin güçlendirme malzemesi olarak kullanılan sentetik fiber donatı kullanılacaktır. Bu sentetik fiber donatının üretim şekillerine bakıldığında duvar numunesi güçlendirme işlemi için en uygununun malzemenin geogrid olduğu anlaşılmıştır. Bundan dolayı bu çalışmada güçlendirme malzemesi olarak geogrid malzeme kullandık. Bunun için toplamda sıvasıyla beraber 10.5 cm (sıvasız olanlarda 8.5 cm) kalınlığında olan 79 x 79 cm ebatlarında 9 (dokuz) adet duvar örneği imal ettik. Bu örneklerden 3 (üç) tanesi referans olması açısından hiçbir güçlendirme ve sıva işlemi yapılmadan imal edilmiştir. Diğer bir 3 (üç) örnek ise sentetik fiber donatı (geogrid) malzeme ile güçlendirilmeden sadece standartlara uygun su, çimento ve agrega karışım oranına sahip sıva ile sıvanmıştır. Diğer 3 (üç) örnek ise sentetik fiber donatı (geogrid) malzeme ile güçlendirilip standartlara uygun sıva harcı ile sıvanmıştır. Hazırlanan örnekler diyagonal yükleme düzeneğinde yükleme işlemine tabi tutulmuştur ve deney sonucunda oluşan düşey kuvvet- yatay deplasman ve enerji tutma kapasiteleri hesaplanmıştır. Bu hesaplar doğrultusunda çıkan sonuçlar birbiriyle karşılaştırılarak kullanılan sentetik fiber donatı olarak kullanılan geogridin duvarların karakteristik özelliklerine olan katkısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The walls do not have a bearing feature in reinforced concrete structures. It only has several functions as reinforcements to the carrier elements. Intermediate partition element; We can count the feature of being a filling material between the column, beam and floor among these tasks. In masonry structures, it functions completely as a carrier element. The issue that it might be beneficial to strengthen the walls by undertaking these tasks is examined in this study. Synthetic fiber reinforcement, which is generally used as ground reinforcement material, will be used for this reinforcement process. When looking at the production patterns of this synthetic fiber reinforcement, it is understood that the most suitable material for the wall sample reinforcement process is the geogrid. Therefore, in this study, we used geogrid material as reinforcement material. For this, we have produced 9 (nine) wall samples in total with a plaster of 79.5 x 79 cm in thickness (10.5 cm (8.5 cm in those without plaster)). 3 (three) of these samples are produced without any reinforcement and plastering process for reference. Another 3 (three) examples were plastered only with plaster with a mixture of water, cement and aggregate mixing ratio, without being reinforced with synthetic fiber reinforcement (geogrid) material. The other 3 (three) examples are reinforced with synthetic fiber reinforcement (geogrid) material and plastered with plaster mortar in accordance with the standards. The prepared samples were subjected to loading process in the diagonal loading mechanism and the vertical force-horizontal displacement and energy holding capacities calculated as a result of the experiment were calculated. The results of these calculations are compared to each other and the contribution of the geogrid used as synthetic fiber reinforcement to the characteristic features of the walls is examined.