Osamu Dazai and The I-Novel genre in Japanese Literature
Osamu Dazai ve Japon Edebiyatında Ben-Roman edebi türü
- Tez No: 980639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEB HALE EROĞLU SAĞER, PROF. OĞUZ BAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Ben-roman türü Japon edebiyatından çıkmış olup eşi benzeri bulunmayan bir edebiyat türü olarak görülür. Meiji döneminden sonra natüralizm akımının yükselişi ile ortaya çıkan tür, içten ve dürüst bir tür oluşuyla ün kazanmıştır. Bu geleneğin destekçileri, yazarın ruhunu okuyucularına açtığı ve güven ile samimiyete dayalı bir bağ kurduğu gerekçesiyle Ben-roman geleneğinin Japon edebiyatının en önemli türü olduğunu savunmuşlardır. Osamu Dazai ve Naoya Shiga, bu türü zirveye taşıyan önemli isimler olarak kabul edilir. Ancak çeşitli akademisyenler, Osamu Dazai'nin kendine has bir yazın türü olduğu düşüncesiyle Dazai'nin bir Ben-romancı olarak adlandırılmaması gerektiğine inanmaktadır. Bu tez, Ben-roman türünün ve Osamu Dazai'nin Japon edebiyatındaki konumuyla ilgilenmektedir. Dazai'nin kendine has edebiyatını anlamak için bu tez, öncelikle Japon edebiyat bilimcilerinin önerdiği tanımları ve sınırlamaları analiz ederek Ben-roman türünün sınırlarını ve özelliklerini tanımlamaya çalışacak, ardından ise Dazai'nin ve Shiga'nın eserleri arasında karşılaştırmalı bir analiz yürütülerek Dazai'nin edebiyatının Ben-roman geleneğinden saptığı noktaları belirleyecektir. Bu araştırmanın bulguları, Osamu Dazai'nin eserlerinin Ben-roman geleneğine uyup uymadığı konusundaki çelişkili görüşlerin ikincil önemde olduğunu ileri sürmektedir. Bu tezin nihai amacı, Dazai'nin, eserleri Ben-roman furyasından savaş sonrası edebiyat dönemine geçiş dönemini işaretleyen melez bir yazar olarak görülmesi gerektiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The I-novel genre is arguably one of the most unique forms of Japanese literature. Emerging after the rise of naturalism in post-Meiji Japan, the genre gained its popularity for its honest and intimate nature. Supporters of the I-novel tradition praised it for being the truest form of Japanese literature, where the writer bares his soul to his readers and creates a bond based on trust and sincerity. Osamu Dazai and Naoya Shiga are recognized as prominent figures who brought this genre to its peak. However, various scholars are hesitant to call Osamu Dazai an I-novelist due to his unique approach to the genre. This thesis is concerned with the I-novel as a literary phenomenon and the position of Osamu Dazai within the Japanese literary world. In order to understand Dazai's literature, this thesis will first attempt to define the borders and characteristics of the I-novel genre by analyzing the definitions and limitations Japanese literary scholars proposed, and a comparative analysis between Dazai's and Shiga's works will be conducted to identify the points at which Dazai's literature deviates from the I-novel tradition. The findings of this research propose that conflicting opinions on whether Osamu Dazai's writings conform to the I-novel tradition should be of secondary importance. This thesis argues that Dazai should be regarded as a unique phenomenon, as a hybrid author whose works marked the transition period from the I-novel enthusiasm to the period of post-war literature.