Pramipeksol ve ropinirolün erken ve ileri evre Parkinson hastalığı tedavisinde etkinlik ve güvenilirliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy and safety of pramipexole and ropinirole in the treatment of early and advanced stages of Parkinson's disease
  1. Tez No: 980654
  2. Yazar: ONUR SERDAR GENÇLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FEVZİ ÖZTEKİN, PROF. DR. ZEYNEP NEŞE ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
Özet
Pramipeksol ve ropinirol, D2 ve D3 reseptörlerine daha yüksek afiniteyle bağlanan potent non-ergo dopamin agonistleridir. Bu ilaçların parkinson hastalığının erken evrelerinde monoterapide ve ileri evrelerde ise levodopayla birlikte kullanımı yönünden etkinliği kanıtlanmıştır. Bu çalışmada erken ve ileri evre parkinson hastaları, pramipeksol veya ropinirol tedavisi alacak şekilde iki gruba ayrıldı. Pramipeksol ve ropinirolün günlük maksimum dozları sırasıyla 4,5 mg ve 24 mg/gün'e artırıldı. Hastalar 6 ay süre ile takip edildi ve mH&Y evresi, UPDRS, CGIs, CGIi, BECK Depresyon Envanterindeki (BDI) skor değişimleri, yan etkiler ile ileri evrelerde ek olarak AIMS skor ve levodopa doz değişimleri değerlendirildi. Erken evre PH'de pramipeksol alan grup 1'in UPDRS tüm alt bölüm ve total skorlarında ve CGIs skorunda özellikle 6. ayın sonunda anlamlı gelişme saptandı. Ropinirol alan grup 2'de ise hiçbir değişkende anlamlı gelişme saptanmadı. Her iki grubun CGIi ve BDI skorlarında anlamlı gelişim gözlenmedi. Fakat iki ilacın etkinlik ve güvenilirliği karşılaştırıldığında birbirlerine karşı üstün olmadıkları gözlendi. İleri evre PH'de LD'ye ek olarak pramipeksol alan grup 3 ve ropinirol alan grup 4'de hiçbir UPDRS skorunda anlamlı gelişme saptanmadı. Grup 3'de mH&Y evresinde, CGIs ve BDI skorlarında, grup 4'de ise sadece CGIs skorunda 6. ay sonunda anlamlı gelişme saptandı. Her iki grubun CGIi, AIMS skorları ve levodopa doz değişiminde anlamlı değişiklik olmadı. Her iki ilaç etkinlik ve güvenilirlik açısından karşılaştırıldığında birbirlerine karşı üstünlükleri saptanmadı. Erken evre PH gruplarında en sık gözlenen yan etki bulantı/kusma iken ileri evrelerde pretibial ödemdi. Hastaların hiçbirinde hayatı tehdit edici veya çalışmayı sonlandırıcı yan etki gözlenmedi. Sonuç olarak, yaptığımız çalışma, pramipeksolün erken evre PH monoterapisinde etkinlik ve güvenilirliğini desteklemektedir. Ropinirolün erken evre PH'de monoterapide etkinliğiyle ilgili bulgular istatistiksel olarak anlamlı çıkmasa da her iki ilacın etkinlik ve güvenilirliğinin bulunması birbirlerine karşı üstün olmadıklarını göstermektedir. İleri evre PH'de ise pramipeksol ve ropinirol LD'ye ek olarak verildiğinde elde edilen bulgular her iki ilacın etkinlik ve güvenilirliğini desteklemekte ve birbirlerine karşı üstün olmadıklarını düşündürtmektedir. Bu konuda daha kesin sonuçlara varmak için daha fazla hasta sayısı ve daha uzun izlem süreli klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Pramipexole and ropinirole are potent nonergoline dopamine agonists that are highly selective for D2 and D3 receptors. They have been proven to be effective in both, monotherapy in early Parkinson's disease (PD) and adjunct to levodopa in advanced Parkinson's disease. In this study, both of the early and advanced PD patients were allocated into two groups to receive either pramipexole or ropinirole. The maximum daily dosages of pramipexole and ropinirole were increased to 4.5 mg and 24 mg respectively. Patients were followed for 6 months and changes on modified Hoehn and Yahr stages (mH&Y), Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS), Clinical Global Impression-severity of illness (CGIs), Clinical Global Impression-improvement (CGIi), Beck Depression Inventory (BDI) scores, side effects and additionally in advanced stages, changes in Abnormal Involuntary Movement Scale (AIMS) scores and levodopa dosages were evaluated. In early PD, all of the subsections and total scores of UPDRS and CGIs of pramipexole group 1 showed significant improvement particularly at the end of the sixth month. There was no significant improvement in the variables of the ropinirole group 2. We do not observe any significant improvement on CGIi and BDI score changes for both groups. However, when the effectiveness and safety of two drugs were compared with each other, it was found that they were not superior to each other. In advanced PD, for both group 3 and 4, receiving pramipexole and ropinirole that were adjuncted to levodopa, there was no significant improvement on any UPDRS score. In group 3 there was significant improvements on mH&Y stages, CGIs and BDI scores, but for group 4, we found significant improvement only on CGIs score at the end of the sixth month. Changes of CGIi, AIMS scores and levodopa dosages did not show significant difference between the groups. Likewise when the effectiveness and safety of two drugs were compared with each other, it was found that they were not superior to each other. The most common side effects were nausea/vomitting in early PD and pretibial edema in advanced PD. None of the patients had life threatining or study terminating side effects. Consequently, our study supports the effectiveness and safety of pramipexole in early PD monotherapy. Eventhough the findings of ropinirole related to effectiveness were not found statistically significant in early PD monotherapy, these drugs had shown similar effectiveness and safety and no superiority when they were compared with each other. Besides, in advanced PD, when pramipexole or ropinirole were adjuncted to levodopa, the findings had been supporting the effectiveness and safety of both drugs and also it was found that they were not superior to each other. In this respect, more clinical researchs with more patients and longer follow up period are needed for definite conclusions.