The scope and infringement of design rights
Tasarım hakkının kapsamı ve ihlali
- Tez No: 980686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ÖZKAN ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
Özet
Ürünlerin görsel özelliklerinin ticari değerinin artması ve tüketici tercihlerinin tasarıma odaklanması, tasarımların hukuki korunmasını her zamankinden daha önemli hale getirmiştir. Telif hakkı, marka ve patent gibi alanlarda daha köklü yasal çerçeveler uzun süredir mevcut olsa da, tasarım koruması gerek kapsam gerekse uygulanabilirlik açısından çoğu zaman belirsiz kalmıştır. Özellikle endüstriyel üretim ve moda sektörlerinde tasarım haklarına ilişkin uyuşmazlıkların artması, mevcut ulusal ve uluslararası düzenlemelerdeki eksiklikleri gün yüzüne çıkarmıştır. Korumanın sınırlarına ve ihlalin nasıl değerlendirileceğine dair hukuki belirsizlik, hak sahipleri açısından ciddi zorluklar yaratmaktadır. Tüm bu gelişmeler, özellikle Türkiye ve Avrupa Birliği hukuk sistemlerinde, tasarım korumasının düzenlenmesinde daha açık ve tutarlı bir yaklaşım ihtiyacını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The growing commercial significance of visual product features and consumer preferences focused on design has increased the importance of legal protection for designs. Although copyright, trademark and patent regimes have long been supported by more established legal frameworks, design protection has often remained less defined in both scope and enforcement. With the rise in disputes concerning design rights, particularly in industrial and fashion sectors, existing national and international regulations have revealed important gaps. Legal uncertainty regarding the limits of protection and the assessment of infringement continues to pose challenges for right holders. These developments show the need for a clearer and more coherent legal approach in the regulation of design protection, especially within Turkish and European Union law.