The impact of organizational culture on organizational effectiveness, case study of the petroleum training and qualifying institute
Örgüt kültürünün örgütsel etkinliğe etkisi, petrol eğitim ve nitelik enstitüsü vaka çalışması
  1. Tez No: 980690
  2. Yazar: ABDULRAHMAN MEELOUD ABOULQASIM ABOULQASIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGUL ÖZKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu tez, örgüt kültürünün örgütsel etkinliği nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Örgütler genişleyip küreselleştikçe, iç bilginin paylaşımı hem daha önemli hem de daha karmaşık hale gelmektedir. Bu araştırma, örgütsel kültürün hangi yönlerinin örgütsel etkinliğe yardımcı olduğunu veya engellediğini belirlemeyi amaçlamıştır. Mevcut literatürü temel alarak, örgütsel kültür (bağımsız değişken olarak) ile örgütsel etkinlik (bağımlı değişken olarak) arasındaki bağlantıyı incelemek için kavramsal bir model oluşturulmuştur. Çalışma özellikle çalışan tutumlarının, kültürel becerilerin ve kültürel yetkinliklerin uygulanmasının bilgi paylaşımına ve genel iş tatminine nasıl katkıda bulunduğuna odaklanmıştır. Web tabanlı bir anket elektronik olarak dağıtılmış ve toplanan veriler SPSS kullanılarak analiz edilmiştir. Bulguların geçerliliğini sağlamak için aykırı değer tespiti ve faktör yükleme analizi gibi çeşitli istatistiksel teknikler uygulanmıştır. Sonuçlar, örgütsel etkinliği artıran tek şeyin kültürel çeşitliliğin varlığı olmadığını ve çalışanların olumlu tutumlar, beceri geliştirme ve kültürel içgörülerin pratik uygulaması yoluyla bu çeşitliliğe katılım biçimlerinin de olduğunu göstermiştir. Önerilen dört hipotezden üçü veriler tarafından desteklenmiştir. Çalışma, bu alandaki gelecekteki araştırmalara rehberlik edecek revize edilmiş bir teorik model önerisiyle sonuçlanmaktadır. Bu bulgular, örgütsel gelişim, eğitim ve yönetim alanındaki profesyoneller için özellikle ilgi çekici olabilir ve kültürel dinamiklerin örgütsel performansı nasıl şekillendirdiğine dair yeni bakış açıları sunabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how organizational culture impacts organizational effectiveness. As organizations expand and become more global, the sharing of internal knowledge becomes both more important and more complicated. This research set out to identify which aspects of organizational culture help or hinder organizational effectiveness. Using existing literature as a foundation, a conceptual model was created to examine the link between organizational culture (as the independent variable) and organizational effectiveness (as the dependent variable). The study particularly focused on how employee attitudes, cultural skills, and the application of cultural competencies contribute to knowledge sharing and overall job satisfaction. A web-based survey was distributed electronically, and the collected data were analysed using SPSS. Several statistical techniques, including outlier detection and factor loading analysis, were applied to ensure the validity of the findings. The results showed that, it wasn't just the presence of cultural diversity that improved organizational effectiveness, and the way employees engaged with that diversity, through positive attitudes, skill development, and practical application of cultural insights. Out of four proposed hypotheses, three were supported by the data. The study concludes with a recommendation for a revised theoretical model to guide future research in this area. These findings may be of particular interest to professionals in organizational development, education, and management, offering new insights into how cultural dynamics shape organizational performance.