Kariyer yetkinliklerinin kariyer başarısına etkisi: Kariyer tasarımının aracılık rolü
The effect of career competency on career success: The mediating role of career crafting
  1. Tez No: 980689
  2. Yazar: NİSA NUR EKŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA MÜCELDİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde kariyer yollarının hızla değişmesi, bireylerin kariyerlerini aktif bir şekilde şekillendirerek yeni fırsatlar keşfetmelerini zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, kurumlar için çalışanlarının kariyer tasarımlarını anlamak ve bu süreçleri desteklemek önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, kariyer yetkinlikleri, kariyer tasarımı ve kariyer başarısı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Kariyer tasarımı kavramı literatürde nispeten yeni bir alan olarak yer almakta olup bu konuya yönelik yapılan ampirik araştırmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, kariyer yetkinlikleri, kariyer tasarımı ve kariyer başarısı arasındaki ilişkilerin incelenmesiyle, bu alandaki bilgi boşluğunun doldurulması hedeflenmiştir. Araştırma, aktif olarak çalışan 216 katılımcıdan elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, ölçüm modelinin doğruluğunu test etmek için doğrulayıcı faktör analizi yapılmış, ardından doğrudan etkilerin test edilmesi amacıyla yol analizi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi daha ayrıntılı bir şekilde incelemek için ise yapısal eşitlik modellemesi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, kariyer yetkinlikleri ile kariyer tasarımı arasında pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, kariyer tasarımı ile kariyer başarısı arasında da anlamlı bir pozitif ilişki saptanmıştır. Son olarak, kariyer yetkinliklerinin kariyer başarısına olan etkisinde kariyer tasarımının aracı rolü test edilerek doğrulanmıştır. Araştırma bulguları, kariyer tasarımının kariyer yetkinlikleri ile kariyer başarısı arasındaki ilişkide anlamlı bir aracı rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly changing career paths, it is essential for individuals to actively shape their careers and explore new opportunities. In this context, it is crucial for organizations to understand and support the career crafting of their employees. The aim of this study is to examine the relationship between career competencies, career crafting, and career success. The concept of career crafting is relatively new in literature, and empirical studies on this topic are limited. This study aims to fill the gap in the existing literature by examining the relationships between career competencies, career crafting, and career success. The research was conducted using data collected from 216 participants actively working in various organizations. In the first stage, confirmatory factor analysis was conducted to test the accuracy of the measurement model, followed by path analysis to test the direct effects. To further examine the relationships among variables, structural equation modeling was applied. The findings of the study revealed a positive relationship between career competencies and career crafting. Additionally, a significant positive relationship was found between career crafting and career success. Finally, the study confirmed that career crafting plays an intermediary role in the relationship between career competencies and career success. The research findings demonstrate that career crafting plays a significant mediating role in the relationship between career competencies and career success.