Vegan deri ile giysi tasarım uygulama önerileri
Clothing design application suggestions with vegan leather
- Tez No: 980746
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEN GEYİK DEĞERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, El Sanatları, Clothing Industry, Crafts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
Özet
Hızlı sanayileşme, biyolojik çeşitlilik ve doğal kaynakların varlığı için tehdit oluşturmaktadır. Özellikle çevresel etkisi en yüksek sektörlerden biri olan moda alanında, sürdürülebilirlik kavramı önem kazanmakta ve çevre dostu üretim yöntemleri uygulanmaya başlanmıştır. Bu kapsamda, sürdürülebilir, etik, ekolojik ve vegan moda gibi kavramlar literatüre girmiştir. Hayvansal deri kullanımı, sürdürülebilir ve etik moda yaklaşımı ile bağdaşmamaktadır. Bu çalışmada, ayakkabı, çanta ve aksesuar üretiminde yaygın olarak kullanılan farklı vegan deri türlerinden oluşturulan tasarımları materyal-model uygunluğu bakımından değerlendirme yapılmaktadır. Vegan deriye moda dünyasında yeni kullanım alanları oluşturmak, deriden üretilen giysi tasarım önerileri sunmak amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, hayvansal deri üretiminin çevre ve çalışan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri incelenmiş; bu sorunlara karşı yenilikçi ve çevre dostu bir materyal olarak geliştirilen vegan deri, sürdürülebilir moda yaklaşımı kapsamında değerlendirilmiştir. Vegan deri üretim yöntemleri detaylı bir şekilde ele alınmış; ünlü moda markaları ile tasarımcılarının vegan deri kullanımına yönelik uygulamaları görsellerle desteklenerek açıklanmıştır. Çalışmanın uygulama aşamasında vegan deri tasarım önerileri sunulmuş; bu tasarımlar model özelliği, materyal seçimi, kullanılabilirlik…vb. özellikler açısından incelenmiştir. Kültürel sürdürülebilirlik ve gelenekselliğin yansıtılması; giysiye özgünlük katmak amacıyla Başnakkaş Kara Memi' nin Dört Çiçek Üslubundaki çiçek motifleri enkürüste tekniğiyle tasarımlara aktarılmıştır. Vegan deri tasarımların hem çevresel sürdürülebilirliğe hem de kültürel sürdürülebilirliğe katkı sağlaması hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında tez, makale, kitap ve elektronik yayınlar araştırılmış; nitel yöntemle eser analizi yapılmıştır. Çalışmanın sınırlılığını, yalnızca belirli vegan deri türleri ve ürün gruplarının incelenmesi oluşmaktadır. Araştırma, çevreci üretim yöntemleri ve ekolojik moda farkındalığı kazandırarak, vegan deri konusunda gelecekte yapılacak çalışmalara kaynak oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Rapid industrialization poses a threat to biodiversity and the existence of natural resources. Particularly in fashion, one of the sectors with the highest environmental impact, the concept of sustainability is gaining importance, and environmentally friendly production methods have begun to be implemented. In this context, concepts such as sustainable, ethical, ecological, and vegan fashion have entered the literature. The use of animal leather is incompatible with a sustainable and ethical fashion approach. This study evaluates designs created from different types of vegan leather commonly used in shoe, bag, and accessory production in terms of material and model compatibility. The aim is to create new applications for vegan leather in the fashion world and to offer design suggestions for clothing made from leather. This study examines the negative effects of animal leather production on the environment and worker health. Vegan leather, developed as an innovative and environmentally friendly material to address these issues, is evaluated within the framework of a sustainable fashion approach. Vegan leather production methods are discussed in detail, and the practices of renowned fashion brands and designers regarding the use of vegan leather are explained with visual support. During the implementation phase of the study, vegan leather design suggestions were presented, and these designs were examined in terms of model features, material selection, usability, and other features. To reflect cultural sustainability and tradition, and to add originality to the garments, floral motifs from Başnakkaş Kara Memi's Four Flower Style were incorporated into the designs using the encrustation technique. The aim was for vegan leather designs to contribute to both environmental and cultural sustainability. The study researched theses, articles, books, and electronic publications, and conducted a qualitative analysis of the work. The study's limitations stem from the examination of only specific vegan leather types and product groups. The research aims to raise awareness of environmentally friendly production methods and ecological fashion, thereby providing resources for future research on vegan leather.