Öğrencı̇ refahının arttırılmasında bı̇rı̇ncı̇l paydaşların rolü
The role of primary stakeholders in improving student well-being
- Tez No: 1021263
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM TÖSTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul düzeyinde öğrenci refahına ilişkin olarak okulun birincil paydaşlarının rolüne dair görüş ve deneyimlerini incelemektir. Öğrenci refahı, öğrencinin okul ortamında kendini güvende ve değerli hissetmesi ile fiziksel, duygusal ve sosyal iyi oluşunun desteklenmesi olarak tanımlanmaktadır.Günümüz eğitim anlayışında öğrencilerin yalnızca akademik başarılarının değil, aynı zamanda çok yönlü gelişimlerinin de önem kazanması, öğrenci refahı kavramını eğitim ortamları açısından daha görünür hâle getirmiştir.Araştırma, nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji(olgubilim) deseni kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma grubunu, Siirt ili Kurtalan ilçesinde bulunan Kurtalan Cumhuriyet ilkokulunda görev yapan 3 okul yöneticisi, 11 öğretmen, 12 veli, 10 öğrenci ve 3 okul çalışanı oluşturmaktadır. Araştırma verileri, her bir paydaş grubuna hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla, ses kayıtları alınarak toplanmıştır. Toplanan veriler ise betimsel analiz yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, öğrenci refahının tek boyutlu değil, farklı bileşenlerden oluşan bir yapı sergilediğini göstermektedir. Öğrenciler, kendilerini dinleyen ve destekleyen öğretmenlerin bulunduğu, güvenli ve temiz bir okul ortamında daha mutlu hissettiklerini ifade etmişlerdir. Öğretmenler, öğrenci refahının desteklenmesinde özellikle sınıf içi iletişimin, rehberlik çalışmalarının ve velilerle kurulan iş birliğinin önemli olduğunu vurgulamaktadır. Veliler ise okul ile kurulan düzenli ve açık iletişimin, çocuklarının okulda kendilerini daha güvende ve mutlu hissetmelerine katkı sağladığını ifade etmektedir. Okul yöneticilerine göre, öğrenci refahını merkeze alan bir yönetim anlayışı okul iklimini olumlu yönde etkilemektedir. Benzer şekilde okul çalışanları da öğrencilerle kurulan olumlu ilişkilerin, öğrencilerde güven ve aidiyet duygusunu güçlendirdiğini belirtmektedir. Elde edilen bulgular, öğrenci refahının yalnızca bireysel bir durum olmadığını, aksine okulun tüm paydaşlarının katkısıyla şekillenen çok boyutlu bir süreç olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, öğrenci refahının okul iklimi, öğretmen desteği ve paydaşlar arası iş birliği ile yakından ilişkili olduğunu ortaya koyan çalışmalarla da örtüşmektedir. Bu doğrultuda, ilkokullarda öğrenci refahını desteklemeye yönelik daha bütüncül, paydaş temelli ve öğrenci merkezli uygulamaların geliştirilmesinin önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırmanın da bu sürece katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This learning method examines the views and experiences of primary school students regarding the role of student well-being at the primary school level. Student well-being is defined as the student feeling safe and valued in the school environment and the reduction of their physical, emotional, and social performance .In today's understanding of education, the increasing importance of multifaceted development of countries, not just academic success, makes student well-being policy more visible in terms of educational environments. The research was conducted using a phenomenological design from qualitative research designs. The study group consisted of 3 school administrators, 11 teachers, 12 parents, 10 students, and 3 school dropouts working at Kurtalan Cumhuriyet Primary School in Kurtalan district of Siirt province. Research data were collected and recorded through semi-structured interview forms prepared for the group. The collected data were analyzed using descriptive analysis methods.Research findings indicate that student well-being is not a one-dimensional phenomenon but rather a multifaceted structure composed of various components. Students reported feeling happier in a safe and clean school environment where they have teachers who listen to and support them. Teachers emphasize the importance of classroom communication, guidance activities, and collaboration with parents in supporting student well-being. Parents, on the other hand, state that regular and open communication with the school contributes to their children feeling safer and happier at school. According to school administrators, a management approach that centers student well-being positively influences the school climate. Similarly, school staff also state that positive relationships with students strengthen their sense of security and belonging. The findings demonstrate that student well-being is not merely an individual matter, but rather a multidimensional process shaped by the contributions of all school stakeholders. These results are consistent with studies showing that student well-being is closely related to school climate, teacher support, and stakeholder collaboration. Accordingly, it is considered important to develop more holistic, stakeholder-based, and student-centered practices to support student well-being in primary schools. This research is also expected to contribute to this process.