Benzimidazol türevlerinin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 98076
  2. Yazar: MİNE GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KÜÇÜKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu çalışma özellikle benzimidazolyum bileşikleri ile ilgilidir ve üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde benzimidazoller ile ilgili literatür değerlendirilmiştir. İkinci bölüm yeni benzimidazolyum tuzlarının sentezi ile ilgilidir. Sentezlenen bu bileşiklerin listesi aşağıda şema I. de verilmiştir. Bu bölüm sentez edilmiş benzimidazollerin in vitro antimikrobiyal (antibakteriyel ve antifungal) aktivite çalışmaları ve bazı 1-sübstitüe benzimidazol türevlerinin asitlik sabiti (pKa) belirleme çalışmalarını da içermektedir. Bu çalışmada sentez edilmiş benzimidazol türevleri arasında 5, 9, 15, 21, 27, 28, 29 ve 30 bileşikleri 12.5-200 fig/mL minimum inhibitor derişimlerinde (MIC) gram pozitif bakteriler, Enterococcus faecalis ve Staphylococcus aureus'a karşı etkili bulundular. Diğer taraftan 5, 9, 27, 29 ve 30 bileşikleri sırasıyla Candida albicans ve Candida tropicalis'e karşı 12.5, 12.5, 50, 6.25 ve 12.5 ug/mL MIC değerlerinde etkili bulundular. Bazı 1-sübstitüe benzimidazol türevlerinin pKa değerleri 4.46-6.70 arasında bulunmaktadır. Son bölüm, elde edilen sonuçların değerlendirilmesi ve tartışmasını içermektedir. Anahtar Kelimeler : Benzimidazol türevleri, antimikrobiyal aktivite, pKa sabitiVI R-X,KOH,EtOH R“ N 1.R=CH2CH2OMe,R”=H 2.R=CH2CH2OMe,R“=Me 3.R=CH2CH2OEt,R”=H 4.R=CH2CH2OEtR“=Me 5.R=p-Nitrobenzil,R”=H 6.R=Krotil,R“H 29.R,R'=CH2CH2C6H5,R”=Me,X=Br 30.R,R,=CH2CH2C6H5,Rn=NO2lX=Br R'-X, R“ I R' 7.R=CH2CH20Me,R'=Et,R”=H,X=l 8.R=CH2CH20Me,R'=CH2C6H51R,,=HX=CI 9.R=CH2CH2OMe,R,=p-Nitroben2il1R“=HX=CI 10K=CH2CH2OMe,R'R”=MeX=l 11K=CH2CH20Me,R,=EtR“=MeX=l 12.R=CH2CH2OMelR,=izopropj|,R”=Me,X=l 13K=CH2CH2OMe,R,=CH2C6H5lR“=Me,X=CI 14.R=CH2CH20MeF=CH2CH2C6H5,R”=Me,X=Br 1 5.R=C H2C H20Me,R'=p-N it robe nzil, R“= Me,X=CI 16E,R'=CH2CH2OMe,R”=Me,X=CI 17K=CH2CH20Me,R'=CH2CH20Et,R,=Me,X=CI 1 8 R=C H2C H20Et,R,=Et,R,'= H,X=I 19K=CH2CH20EtlR,=CH2C6H5,R“=HlX=CI 20.R=CH2CH2OEt,R'=CH2CH2C6H51R”=H1X=Br 21E=CH2CH20Et,R'=p-Nitrobenal,R“=H,X=CI 22K=CH2CH20Et,R'=KrotilR”=H,X=Br 23 R=C H2C H20 Et,R'R“= Me,X=l 24E,R'=CH2CH20Et,R”=Me,X=CI 25JR=CH2CH20Et,R'=AmR“=Me,X=Br 26E=CH2CH2OEt,R'=KrotilR”=Me,X=Br 27K=CH2CH20Et,R“=CH2C6H5,R”=MeX=CI 28.R=CH2CH20Et,R'=p-Nitrobenzil,R"=IVleX=CI Şema.I. Sentezlenmiş Benzimidazol Türevleri
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY This work particularly deals with benzimidazolium compounds and consists of three chapters. In the first chapter, a literatüre review related with benzimidazoles is given evaluated. The second chapter is concerned with synthesis of new benzimidazolium salts. A list of these compounds are given below in scheme I. This chapter also contains in vitro antimicrobial ( antibacterial and antifungal) activity studies for the synthesized benzimidazolers determination of basicity constant values (pKa ) studies for the some 1-substitutedbenzimidazole derivatives. Among the synthesised benzimidazole derivatives in this work 5, 9, 15, 21, 27, 28, 29 and 30 compounds are found effective against gram-positive bacteria, Enterococcus faecalis and Staphylocuccus aureus at the minimum inhibitory concentrations (MIC) of 12.5-200 ug/mL. On the other hand, the compounds of 5, 9, 27, 29 and 30 are found to be effective with the MIC values in turn in order 12.5, 12.5, 50, 6.25 and 12.5 ug/mL against Candida albicans and Candida tropicalis, respectively. The pKa values of the some 1-substitutedbenzimidazole derivatives are found between 4.46- 6.70. The last chapter contains the evaluation of the results obtained and the discussion.