Bazı [Cu2Cl6] komplekslerinde farklı magnetik etkileşmeler
- Tez No: 98077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAYRİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Anahtar Kelimeler: [CU2Cİ6], etkin exchange integraleri, simetri uyumlu lineer kombinasyonlar, singlet-triplet enerji ayırımı, bağlanma, değişken ferromagnetic-antiferromagnetic zincirler, direk exchange, superexchange. iv, [CU2Cİ6]*, effective exchange integrals, symmetry adapted lineer combinations, singlet-triplet energy splittings, bonding, alternating ferromagnetic- antiferromagnetic chains, direct exchange, superexchange
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
[CU2Cİ6]" kompleksleri yapı içerisinde sıcaklığa ve jnolekûl yapısına bağlı olarak değişik yönlerde farklı magnetik düzenlenme eğilimi göstermektedirler. Bu kompleksler sıcaklığın fonksiyonu olarak ferromagnetikten antiferromagnetiğe bir faz geçişi göstermektedirler. Deneysel olarak birbirinden tamamen farklı iki farklı türde exchange etkileşimi gözlenmiştir. Molekülün simetri uyumlu lineer kombinasyonlarım belirleyerek molekülde yer alan atom orbitalleri arasında ne tür bağların oluşacağım belirledik. Ayrıca singlet-trîplet enerji ayırımından, exchange sabiti JT ran yaklaşık olarak direk exchange mekanizmasının kullanılması ile ferromagnetik olması gerektiğini hesapladık. Cl ligand atomlarının içerilmesi ile oluşacak superexchange etkileşimi ile molekülün magnetik yapısının M-L-M köprüleme açısına göre değişim göstereceği sonucunu bulduk.
Özet (Çeviri)
{C112Cİ6]" complexes prefer different magnetic orderings in different directions depending on the temperature and the molecule structure. These complexes show a phase transition from ferromagnetic to antiferromagnetic arrangements, as a function of temperature. Experimentally two different kinds of exchange interactions have been observed, which are completeley different from each other. First we defined the local symmetry properties of molecule and then we found that there must be two kinds of bonds among atomic orbitals in molecule. In addition, from the singlet-triplet energy splitting, we approximatelly calculated the exchange constant J is to be ferromagnetic using direct exchange mechanism. We also found that magnetic structure of molecule shows a variation depending on M-L- M bridging angle by superexchange interactions occured with including CI ligand atoms.