Celal Yıldırım ve Seyyid Kutub'un bilimsel tefsire yaklaşımı
  1. Tez No: 980768
  2. Yazar: ELİF SUGÖZÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada bilimsel tefsire örnek olan bazı ayetlerde, Seyyid Kutub ve Celal Yıldırım'ın bilimsel tefsire yaklaşımları incelenecek ve karşılaştırılacaktır. Çalışmanın amacı ise bu ayetleri, iki müfessirin bilimsel tefsir açısından nasıl yorumladığını ortaya koymaktır. Seyyid Kutub ve Celal Yıldırım'ın bilimsel tefsire yaklaşımıyla ilgili çalışmanın azlığı nedeniyle bu iki müfessir üzerine çalışma yapılmıştır. Böylece bu çalışmayla bilimsel tefsir anlayışını eleştiren ve savunan müfessirlerin yaklaşımları karşılaştırılarak bir bütün halinde gösterilmiş olacaktır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden literatür tarama yöntemi kullanılmış ve ilgili akademik kaynaklar taranarak değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca tezlerden, makalelerden, kitaplardan da yararlanılarak bulunulamayan kaynaklara ise internet aracılığıyla ulaşılmıştır. Ayrıca son dönemlerde tefsir ilmi alanında ortaya çıkan Kur'an'daki herhangi bir ayet üzerine, müfessirlerin açıkladıkları farklı görüşlerin ilmî olarak karşılaştırıldıkları“et-Tefsîru'l-Mukâren”yani“Mukayeseli Tefsir”adlı tefsir yöntemi kullanılmıştır. Böylece Seyyid Kutub'un“Fî Zılâli'l-Kur'ân”tefsiri ile Celal Yıldırım'ın“İlmin Işığında Asrın Kur'an Tefsiri”incelenerek karşılaştırılma yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda; Seyyid Kutub, bilimsel tefsir anlayışını eleştiren bir müfessir olarak geçse de bilimsel tefsire örnek olan bazı ayetleri bilimsel açıdan tefsir ettiği görülmüştür. Hatta bu ayetlerin tefsirlerinde bazen Celal Yıldırım'la benzer açıklamalar da getirmiştir. Yani Celal Yıldırım gibi çoğu ayete bilimsel açıdan yaklaşmasa da bazı ayetleri bu anlayışla ölçülü olarak tefsir etmiştir. Böylece bilimsel tefsir yönteminin tamamen reddedilmeden ölçülü bir şekilde kullanılabileceği söylenebilir. Ayrıca bazı ayetlere ölçülü olacak şekilde bilimsel tefsir anlayışıyla yaklaşmak, ayetlerin daha iyi anlaşılmasını da sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines and compares the approaches of Sayyid Qutb and Celal Yıldırım to scientific exegesis through selected Qur'anic verses that exemplify this interpretative method. The main purpose of the research is to reveal how these two exegetes interpret such verses from a scientific perspective. Due to the limited number of studies addressing the scientific exegesis approaches of Sayyid Qutb and Celal Yıldırım, this comparative analysis was conducted on these two scholars. Thus, the study aims to present, in an integrated manner, the perspectives of exegetes who both support and criticize the concept of scientific exegesis. The research employs the qualitative method of literature review, examining relevant academic sources, theses, articles, and books. Additional resources not available in print were accessed through online databases. Furthermore, the study adopts the comparative exegesis (at-Tafsīr al-Muqāran) method, which involves analyzing and contrasting different scholarly interpretations of the same Qur'anic verse. Accordingly, Sayyid Qutb's Fī Ẓilāl al-Qur'ān and Celal Yıldırım's İlmin Işığında Asrın Kur'an Tefsiri were analyzed and compared within this framework. The findings indicate that although Sayyid Qutb is generally considered a critic of scientific exegesis, he interprets certain verses in a scientifically oriented manner, occasionally aligning with Celal Yıldırım's explanations. While Qutb does not consistently employ a scientific approach, he interprets some verses within this framework in a balanced way. Consequently, the study concludes that the scientific exegesis method can be applied in moderation rather than being entirely rejected. Adopting such a measured approach may also contribute to a deeper understanding of Qur'anic verses.