Vakıf üniversitelerinde iç kontrol sistemlerinin uygulanmasına yönelik bir araştırma
A research on the application of internal control systems in foundation universities
- Tez No: 763457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) denetimi öncesinde üniversite idari ve akademik birimlerinin iç kontrolünün yapılması ve risk oluşturabilecek uygulamalar ile hizmet kalitesinin düşmesini engellemek için COSO (Committee of Sponsoring Organizations) iç kontrol standartları çerçevesinde faaliyetlerinin incelenmesi önem taşımaktadır. Böylece ilgili birim faaliyetleri belirli yönetmelikler ve belirli kalite çerçevesinde devam edecektir. İç kontrol kapsamında denetlenecek ilgili birimlerin beklenen düzeyde kaliteye ve hizmete ulaşması söz konusu olacaktır. Çalışmanın amacı; İstanbul'da faaliyet gösteren vakıf üniversitelerinin etkinliği ve verimliliğini analiz etmek ve idari ve akademik çalışanların algı düzeylerini tespit etmek amacıyla sosyo demografik bilgiler ile COSO iç kontrol bileşenlerine yönelik atmış yedi sorudan oluşan kapsamlı bir anket çalışması yapılmıştır. Anketi toplamda 250 kişi cevaplamıştır. Araştırma sonucunda bahsi geçen algının tespiti ile vakıf üniversitelerindeki iç kontrol uygulamasının çıktıları değerlendirilerek üniversitelerde oluşturulan iç kontrol sistemi boyutlarının birbirleri ile ilişkili olduğu görülmüştür. Ayrıca bu çalışma üniversite üst yönetimlerine ve uygulayıcılara önerilerde bulunarak, gelecekte yapılacak çalışmalara iç kontrol sisteminin geliştirilmesi konusunda öncülük edecektir.
Özet (Çeviri)
Before the YÖK (Council of Higher Education) audit, it is important to examine the activities of the university within the framework of the COSO (Committee of Sponsoring Organizations) internal control standards in order to carry out internal controls of the administrative and academic units of the university, to identify the practices that may pose risks within the university and to prevent the decrease in service quality. Thus, the activities of the relevant unit will continue within the framework of certain regulations and certain quality. It will be possible for the relevant units to be audited within the scope of internal control to reach the expected quality and service level. The aim of the Study: A comprehensive survey study consisting of sixty-seven questions on socio-demographic information and COSO internal control components was conducted in order to analyze the effectiveness and efficiency of foundation universities which operating in Istanbul and to determine the perception levels of administrative and academic staff. A total of 250 people answered the survey. As a result of the research, the determination of the aforementioned perception and the outputs of the internal control application in foundation universities were evaluated and it was seen that the dimensions of the internal control system created in the universities were related to each other. In addition, this study will lead the development of the internal control system for future studies by making suggestions to university senior management and practitioners.