Soğuk stresi ve bir hipotansif ilaç olan enalapril maleate'in tirozin hidroksilaz (TH) enzim aktivitesi ve bazı kan parametreleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 98079
  2. Yazar: ZELİHA SELAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmada soğuk stresi, Enalapril maleate ve soğuk stresi+enâlapril maleate uygulanan Fischer-344 sıçanlarının adrenal medulla, hipotalamus ve kalplerinde Tirozin Hidroksilaz (TH) enzim aktivitesi, total protein ve total RNA miktarları araştırıldı. Glukoz, kolesterol, trigliserit ve albumin gibi bazı kan parametrelerinin kandaki seviyeleri üzerine 48 saat soğuk stresinin, enalapril maleate'ın ve soğuk stresi+enalapril maleate'ın etkileri araştırıldı. İstatistiksel önem testi kontrol ve uygulama yapılan gruplar arasında ANOVA ve LSD testi ile saptandı.48 saat soğuk stresi uygulanan F-344 sıçanlarının adrenal medullasında,kalplerinde ve hipotalamusunda TH enzim aktivitesinin, total protein ve total RNA miktarlarının önemli ölçüde arttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, the tyrosine hydroxylase (TH) enzyme activity, total protein, and total RNA levels in adrenal medulla, hypothalamus, and heart were investigated using Fischer - 344 rats exposed to cold stress, enalapril maleate, and cold stress+enalapril maleate. The level of some blood parameters, such as glucose, cholesterol, triglycerides, and albumin, was determined under above conditions. Results from controls and experimental data were compared statistically using ANOVA and LSD tests. The activity of TH enzyme and the level of total protein and total RNA were found to be significantly higher in adrenal madulla, hypothalamus, and heart of F- 344 rats exposed to cold stress for 48 hour.