Heteroatom temelli star polimerlerin sentezi ve fizikokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and investigate physicochemical properties of heteroatom based star polymers
  1. Tez No: 98080
  2. Yazar: F. NİLÜFER KIĞILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HETEOATOM TEMELLİ STAR POLİMERLERİN SENTEZİ VE FİZİKOKÎMYASAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Nilüfer KİĞILI İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 131+ xi sayfa 2000 Danışman: Doç. Dr. Turgay SEÇKİN Bu çalışmanın amacı, heteroatom temelli star polimerlerin sentezlenmesi ve fizikokimyasal özelliklerinin incelenmesidir. Klasik poliaramitlerin bilinen ve modifiye edilen metotlarla hazırlanmasından sonra, Diferansiyel Termal Analiz, Infrared Spektroskopisi, viskozite, çözünürlük ve yoğunluk testleri ile tanımlanma yapılmıştır. Star poliaramitler trimesik asidin /j-fenilen diamin, 4,4'-diamino difenil eter, 4,4'-diamino difenil metan monomerleri ile polikondensasyonu sonucu ve 2,4,6- triamino pirimidin ile tereftalik asit, DCA ve 2,6-piridin dikarboksilik asit monomerleri yüksek sıcaklık polimerizasyonu ile hazırlanmıştır. Farklı yapıdaki star poliaramitlerin termal özelliklerindeki farklılıkların nedenleri araştırılmıştır. DCA 2,5-dimetil piperazin ile maleik anhidritten sentezlenerek saflaştınlmış, star ve lineer poliaramitlerin hazırlanmasında kullanılmıştır. Star poliaramitler için yapısal tanımlama DTA, FT-IR ile yapılmış ve elde edilen ürünlerin termal kararlılıklarının arttığı saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Isıl-kararlı Polimerler, Poliaramitler, Star Polimerler, Trimesik Asit, 2,4,6-Triamino Pirimidin *'it
Özet (Çeviri)
SUMMARY MSc Thesis SYNTHESIS AND INVESTIGATE PHYSICOCHEMICAL PROPERIES OF HETEROATOM BASED STAR POLYMERS F.Nilüfer Kİ?ILI İnomı University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry 131 + xi pages 2000 Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Turgay SEÇKİN The purpose of this study is to synthesize and investigate physicochemical properties of heteroatom based star polymers. After preparation of classical polyaramide with known and modified methods, Differantial Thermal Analysis, Infrared Spectroscopy, viscosity, solubulity and density methods were used to elucidiate the structure. Star polyaramides were prepared starting from trimesic acid and 2,4,6-triaminopyrimidine, /7-phenylendiamin, 4,4'-diamino diphenyl methane, 4,4'-diamino diphenyl ether and DCA, 2,6-pyridine dicarboxylic acid by high temperature polymerization. The reasons for thermal property differences were studied. 2,5-dimethyl piperazine and maleic anhyride were used to synthesize DCA. DCA was purified and used as a monomer for the preparation of star and lineer polyaramides. Structural characterization of star polyaramidea were carried out DTA, FT-IR and it was found thaf the thermal stability of prepared polymers were increased. KEY WORDS: Thermally Stable Polymers, Polyaramides, Star Polymers, Trimesic Acid, 2,4,6-Triamino pyrimidine