Kükürtlenmiş kayısıda kükürtdioksit ve türevlerinin düzeyinin belirlenmesi ve kükürtdioksit düzeyini belirleyen parametrelerin araştırılması
Determinations of sulphure and derivatives in sulphured apricots and investigation of some sulphring parameters effecting SO2 level
  1. Tez No: 98081
  2. Yazar: EBRU KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARAKAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KÜKÜRTLENMİŞ KAYISIDA KÜKÜRTDİOKSİT VE TÜREVLERİNİN DÜZEYİNİN BELİRLENMESİ VE KÜKÜRTDİOKSİT DÜZEYİNİ BELİRLEYEN PARAMETRELERİN ARAŞTIRILMASI Ebru KÖSEOĞLU inönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 82 + xii sayfa 2000 Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karakaplan Malatya için büyük ekonomik öneme sahip kayısıda kükürtdioksit düzeyinin belirlenmesi ve bu düzeyin kontrolü her zaman başta gelen sorunlardan olmuş tur. Bu çalışmada kayısının kükürtlenme sonrası S02 düzeyini belirleyen S02 gaz basıncı, sıcaklığı ve kükürtleme süresi incelenmiş ve model oluştu rulmaya çalışılmıştır. Kükürtleme sonrasında ise SO2 değişimleri, kükürtlen- miş kayısıda serbest ve bağlı sülfit ile toplam kükürt düzeyleri araştırılmıştır. Kükürtleme SO2 gazı ile basınç altında yapıldığı zaman, kükürtleme süresi 8-10 saattan 10-15 dakikaya düşmektedir. Bu şekilde kükürtlenmiş kayısıların daha diri ve san olduğu görülmüştür. Ayrıca kükürtlemenin homojen olduğu ve klasik kükürtleme yöntemlerinde karşılaşılan sorunların olmadığı görülr ivKayısının aldığı kükürt miktarının hızlı ve doğru olarak ölçülmesi için hassas terazi ile tartımın sonuç verdiği görülmüştür. Çalışmada ayrıca kükürtleme sonrası sülfît ve SO2 değişimleri incelen miştir. Kükürtleme sonrasında serbest S02 nin hızla uzaklaştığını ve uzun süre depolama sonunda serbest sülfit düzeyinin tamamen kaybolduğu görülmüştür. Kayısının uzun süre korunması için serbest sülfitin korunması, solunumun en gellenmesi ve nemin düşük tutulması gerektiği sonucuna varılmıştır. Kayısının fazla kükürtünün uzaklaştırılması için vakum uygulamanın etkin olmadığı gös terilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF SULPHURE AND DERIVATIVES IN SULPHURED APRICOTS AND INVESTIGATION OF SOME SULPHURING PARAMETERS EFFECTING S02 LEVEL Ebru KÖSEO?LU, İnönü University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry 82 + xii pages 2000 Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karakaplan In this thesis, after treatment with S02 gas, the effects of some para meters such as, S02 pressure, temperature and treatment period on the S02 level have been investigated. Bonded and free sulfite and total S02 levels were also examined in sulphured and sun dried apricots. Althought the sulphuring period of apricot is 8-10 hours with classical sulphuring methods, it decreased to 10-15 minutes when apricot was treated with pressurised S02 gas. The apricot sulphured with pressurised S02 gas, has better quality then the apricot sulphured by other methots. The sulphuring level of the apricot has been determined as the weight increase by using a sensitive balance. VIThe level of SO2 and S02 derivatives in apricots were also examined of the sulphuring. It was found that the level of SO2 decreased immediately after treatment. Free sulphite was not found in the apricot which is stored for a long time. KEYWORDS: Apricot, sulphuring, sulphur dioxide, sulphite". vu A n*^B