Ortak bilgi yapılandırma modelinin“Saf maddeler ve karışımlar”ünitesindeki akademik başarıya ve öğrenci görüşlerine etkisi
The effect of the common knowledge construction model on academic achievement and student opinion in the“Pure substances and mixtures”unit
  1. Tez No: 980869
  2. Yazar: FEYZA AYÇA SANCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 7. sınıf“Saf Maddeler ve Karışımlar”ünitesinde Ortak Bilgi Yapılandırma Modeli'nin (OBYM) öğrencilerin akademik başarıları ve öğrenci görüşleri üzerindeki etkisini karma yöntemle incelemektedir. Nicel bölümde, rastgele atanmış deney (21) ve kontrol (20) gruplarına ön test–son test uygulanmış; akademik başarı, kavramsal değişim, kavramsal anlama ve bilimsel bilinç alt boyutları üzerinden değerlendirme yapılmıştır. SPSS aracılığıyla gerçekleştirilen bağımlı ve bağımsız örneklemler t-testi analizleri, deney grubundaki öğrencilerin tüm ölçütlerde anlamlı düzeyde gelişim gösterdiğini (p < .001), kontrol grubunda ise sınırlı düzeyde değişiklik yaşandığını ortaya koymuştur. Nitel bölümde, deney grubundan seçilen 21 öğrenciyle uygulama sonrası yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bu mülakatlar aracılığıyla öğrencilerin grup tartışmaları yoluyla ön bilgilerini nasıl dönüştürdükleri, bilişsel çatışma süreçleri ve bilgi kalıcılığına etki eden unsurlar tematik analizle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, OBYM süreciyle öğrencilerin öğrenme süreçlerinde aktif katılım gösterdiklerini ve sosyal etkileşim temelli öğrenme ortamlarının bilgi yapılandırmasını desteklediğini göstermiştir. Araştırma sonuçları, OBYM temelli öğretim stratejilerinin“Saf Maddeler ve Karışımlar”ünitesinde öğrencilerin akademik başarılarını artırdığını ve öğrenme sürecini zenginleştirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of The Common Knowledge Construction Model (CKCM) on seventh-grade students' academic achievement and student perceptions within the“Pure Substances and Mixtures”unit, employing a mixed-methods approach. In the quantitative phase, randomly assigned experimental (n = 21) and control (n = 20) groups were administered pre- and post-tests. Academic achievement, conceptual change, conceptual understanding, and scientific awareness were evaluated across sub-dimensions. Dependent and independent samples t-test analyses conducted via SPSS revealed statistically significant improvement among students in the experimental group across all criteria (p < .001), whereas the control group exhibited only limited change. In the qualitative phase, semi-structured interviews were conducted with 21 students from the experimental group following the intervention. These interviews explored how students transformed their prior knowledge through peer discussions, navigated cognitive conflict, and experienced factors influencing knowledge retention. Thematic analysis demonstrated that students actively participated in the learning process and that socially interactive learning environments supported knowledge construction. Findings indicate that instructional strategies based on The Common Knowledge Construction Model enhance academic achievement and enrich the learning process for students within the“Pure Substances and Mixtures”unit.