Kayıp yaşamış yetişkinlerde uzamış yas belirtilerinin süregiden bağlar ile ilişkisinde travma sonrası büyümenin aracılık rolü
The mediating role of posttraumatic growth in the relationship between prolonged grief symptoms and continuing bonds in adults who have experienced loss
  1. Tez No: 980870
  2. Yazar: REVİN AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada literatür verilerine dayanarak; kayıp yaşamış yetişkinlerde uzamış yas belirtilerinin süregiden bağlar ile ilişkisinde travma sonrası büyümenin aracılık rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, 101'i Kadın ve 27'si Erkek olmak üzere toplamda 128 kişi katılmıştır. Katılımcıların yaşları 18-64 aralığındadır. Veriler Google Forms aracılığıyla online ortamda toplanmıştır. Katılımcılar online ortamda; Demografik Bilgi Formu, Uzamış Yas Bozukluğu Ölçeği (UYBÖ), Süregiden Bağlar Ölçeği (SBÖ) ve Travma Sonrası Büyüme Ölçeği'ni (TSBÖ) yanıtlamışlardır. Araştırma bulgularına göre Süregiden Bağlar; Uzamış Yas ve Travma Sonrası Büyüme ile pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler göstermiştir. Uzamış Yas ile Süregiden Bağlar arasındaki ilişkide ise Travma Sonrası Büyüme kısmi aracılık rol üstlenmiştir. Ayrıca araştırma bulgularında Uzamış yas puanlarının; yakınlık derecesi, kaybından en çok etkilenilen kişi, ölümün beklenen olma durumu, ölüm biçiminin travmatik olma durumuna, cenaze törenine katılım durumuna ve kayıp sonrası psikolojik destek alma durumuna göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı, Süregiden Bağlar puanlarının; yakınlık derecesi, kaybından en çok etkilenilen kişi, ölüm biçimi, kayıp öncesi bakım verme durumu, ölen kişiyle olan ilişkinin niteliği, cenaze töreni yapılma durumu, psikolojik destek alma durumu ve yıl bazında bakılan süre değişkenlerine göre farklılaştığı, Travma Sonrası Büyümenin ise; yakınlık derecesi, kaybından en çok etkilenilen kişi, beklenen ölüm olma durumu, ölüm biçimi, psikolojik destek alma durumu ve ölümün üstünden geçen yıl değişkenlerine göre farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Based on literature data, this study aimed to examine the mediating role of post-traumatic growth in the relationship between prolonged grief symptoms and enduring bonds in adults who have experienced loss. A total of 128 individuals, 101 female and 27 male, participated in the study. Participants' ages ranged from 18 to 64. Data were collected online via Google Forms. Participants completed the Demographic Information Form, Prolonged Grief Disorder Scale (PDD), Continuing Bonds Scale (PTS), and Post-Traumatic Growth Scale (PTG). According to the research findings, Continuing Bonds showed positive statistically significant relationships with Prolonged Grief and Post-Traumatic Growth. Post-Traumatic Growth played a partial mediating role in the relationship between Prolonged Grief and Continuing Bonds. Additionally, research findings revealed that Prolonged Grief scores differed significantly based on the degree of closeness, the person most affected by the loss, the expected nature of the death, the traumatic nature of the death, funeral attendance, and the receipt of psychological support after the loss. Continuing Bonds scores differed based on the degree of closeness, the person most affected by the loss, the manner of death, caregiving before the loss, the nature of the relationship with the deceased, the presence of a funeral, the receipt of psychological support, and the length of time examined in years. Posttraumatic Growth scores differed based on the degree of closeness, the person most affected by the loss, the expected nature of the death, the manner of death, the receipt of psychological support, and the number of years since the death.