Kripto varlıkların US GAAP, IFRS/TFRS ve BOBİ FRS açısından karşılaştırılmalı analizi
Comparative analysis of crypto assets under US GAAP, IFRS/TFRS, and BOBİ FRS
  1. Tez No: 980890
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN SÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVRAN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kripto varlıkların muhasebeleştirilmesi ve finansal raporlara yansıtılmasına ilişkin uygulamaları, uluslararası (IFRS – FASB ASU 2023-08) ve ulusal (BOBİ FRS) düzenlemeler çerçevesinde karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Dijital ekonominin hızla gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan kripto varlıklar, muhasebe standartları açısından tanımlama, sınıflandırma ve ölçüm konularında yeni kavramsal tartışmalar doğurmuştur. Bu bağlamda çalışma, mevcut düzenlemelerin kripto varlıklara yönelik yaklaşımlarını analiz ederek, farklı muhasebe çerçevelerinin finansal raporlama üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir. Bulgular, kripto varlıkların hem FASB ASU 2023-08 hem de Türkiye'de 2024 itibarıyla yürürlüğe giren BOBİ FRS düzenlemelerine göre gerçeğe uygun değer esasına göre muhasebeleştirildiğini ortaya koymaktadır. Her iki düzenleme de bu varlıkların genel olarak maddi olmayan duran varlık olarak sınıflandırılmasını öngörmekte, Türkiye'de ek olarak“Dijital Varlıklar”adı altında özgün bir bilanço kalemi önerilmektedir. Diğer yandan, IFRS çerçevesinde kripto varlıklara ilişkin bir standart henüz bulunmamakta olup, IFRIC'in 2019 tarihli gündem kararı uyarınca bu varlıkların işletmenin elde tutma amacına bağlı olarak stoklar veya maddi olmayan duran varlıklar standardı kapsamında sınıflandırılmasına olanak tanınmaktadır. Ayrıca dipnot açıklamalarına getirilen ayrıntılı bilgi verme zorunluluğu, finansal raporlamada şeffaflığı artırmayı hedeflemektedir. Tartışma bölümünde, uluslararası muhasebe standartları arasında belirli bir yakınsama sağlandığı ancak değerleme süreci, volatilite, hukuki çerçeve ve küresel uyum eksikliği gibi alanlarda önemli uygulama farklılıklarının devam ettiği tespit edilmiştir. Bu bağlamda, kripto varlıkların muhasebeleştirilmesine yönelik daha açık, tutarlı ve uyumlu standartların geliştirilmesi; gerçeğe uygun değer ölçümlerine ilişkin ilave rehberlerin hazırlanması ve dipnot açıklamalarının niteliksel yönünün güçlendirilmesi önerilmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, kripto varlıkların finansal raporlama süreçlerinde farklı standartlar altında benzer ilkeler doğrultusunda ele alınmaya başlandığını, ancak mevcut uygulamaların henüz tam bir bütünselliğe ulaşmadığını ortaya koymaktadır. Bu durum, muhasebe mesleği açısından kripto varlıklara özgü uluslararası uyumlu bir raporlama altyapısının oluşturulmasının gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine the accounting and financial reporting practices of crypto assets within the framework of international (IFRS – FASB ASU 2023-08) and national (BOBİ FRS) regulations. With the rapid development of the digital economy, crypto assets have introduced new conceptual discussions in accounting standards regarding recognition, classification, and measurement. In this context, the study analyzes the approaches of existing regulations toward crypto assets and evaluates the effects of different accounting frameworks on financial reporting. The findings reveal that crypto assets are accounted for at fair value under both FASB ASU 2023-08 and BOBİ FRS, which came into effect in Türkiye as of 2024. Both frameworks generally require these assets to be classified as intangible assets, while the Turkish regulation additionally introduces a distinctive balance sheet item titled“Digital Assets.”On the other hand, within the IFRS framework, there is still no specific standard addressing crypto assets; however, according to the 2019 IFRIC agenda decision, entities are allowed to classify such assets as either inventories or intangible assets, depending on their purpose of holding. Moreover, the enhanced disclosure requirements introduced in the accompanying notes aim to improve transparency in financial reporting. In the discussion section, it was determined that although a certain degree of convergence has been achieved among international accounting standards, significant practical differences remain in areas such as valuation processes, volatility, legal frameworks, and global harmonization. Accordingly, it is recommended to develop clearer, more consistent, and harmonized standards for the accounting of crypto assets, to prepare additional guidance on fair value measurement, and to strengthen the qualitative aspects of disclosure requirements. In conclusion, this study demonstrates that crypto assets have begun to be addressed under different accounting standards based on similar principles; however, the current practices have not yet achieved full integration. This highlights the necessity, from an accounting profession perspective, of establishing an internationally harmonized reporting framework specifically designed for crypto assets.