Aşağı Seyhan sulama proje alanındaki mısır üreticilerinin bilgi edinme kaynakları
  1. Tez No: 9809
  2. Yazar: ORHAN ÖZÇATALBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu araştırma, Aşağı Seyhan Sulama Proje Alanındaki mısır üreticilerinin mısır üretim tekniği ve ekonomik konularda bilgi edinme kaynaklarım belirlemek ve kırsal topluma yönelik olarak yayım faaliyetinde bulunan çeşitli tarımsal kamu kuruluşlarıyla özel kişi ve kuruluşların etkinliklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmaya esas olan veriler 1989 yılı Eylül ayında, araştırıcı tarafından mısır üreticilerinden anket uygulamasıyla elde edilmiştir. Çiftçilerin mısır üretimiyle ilgili teknik konulardan yalnızca tarımsal mücadele ilaçlan kullanımı konusunda, yayım elemanlarından önemli bilgi kaynağı olarak yararlandıkları bunun dışındaki konularda ihtiyaç duyulan bilginin, kırsal toplum içinde yaratılan bilgi kaynaklarından karşılandığı, kendi deneyimi ve komşu diğer çiftçilerin önemli bilgi kaynağı durumunda olduğu belirlenmiştir. Çiftçilerin ekonomik konularda bilgi kaynaklarındaki durumuna bakıldığında: Çiftçilerin ekeceği tohumu seçerken, tohum fiyatlarının, tercih kararında etkili olduğu ve fiyatlarla ilgili bilgileride 1.derecede tohum bayilerinden ve 2. derecede de komşu - diğer çiftçilerden temin ettikleri anlaşılmıştır.Kimyasal gübre fiyatlarını öğrenmede 1. derecede gübre bayileri ve 2. derecede de komşu ve diğer çiftçilerin önemli bilgi kaynaklarıdır. İlaç çeşit ve fiyatlarının öğrenilmesinde önemli bilgi kaynakları tarımsal ilaç bayileri ve komşu- diğer çiftçilerdir. Mısır satış fiyatları ve koşullarının öğrenilmesinde hasat ve kurutma konusunda olduğu gibi önemli bilgi kaynakları ürünü alan kişi ve kurul uslar (tüccar TMO) dır. Depolama koşullan ve avantajları konusunda depolama olanağı olan (%10.1) çiftçilerin önemli bilgi kaynağı yayım elemanlarıdır. Teknik konularda olduğu gibi ekonomik konularda da çiftçilerin ihtiyaç duydukları bilgilerin çok büyük oranda (depolama konusu dışında), yayım elemanlarınca karşılanmadığı, kırsal toplum dışında yaratılan bilgi kaynaklarından karşılandığı görülmüştür. Yeniliklerin benimsen meşinde çok önemli bir bilgi kaynağı olması gereken ve asli görevi kırsal topluma yayım faaliyetleri aracılığı ile hizmet götürmek olan, Ç.E.Y.Ş. elemanları nın etkin olamayışlarının üzerinde önemle durulmalıdır. Bu nedenle yayım örgütünün organizasyonu ile yayım elemanlarının eğitimi konusunda yeni düzenlemelerin getirilerek üretici gereksinimi ne yönelik yayım biçimine yönelinmesi gerekmektedir.Ayrıca kitle haberleşme araçlarının amaca uygun ve çiftçilere daha yararlı olacak bir şekilde kullanılmasına bugünkünden daha fazla önem verilmelidir. Bunun yanında. Üreticilerin bilgilendirilmeye ihtiyaç duydukları konularda, ilgili çiftçi kuruluşları tarafından, ilgili üretim dönemlerinde, yazılı bir materyal oluşturarak“Çiftçi Bülteni”şeklinde üreticilere ulaştırması, ihtiyacı duyulan bilginin karşılanması bakımından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY The purpose of this research is to determine the information sources of maize growers -who grows maize as a first or second crop-in relation to technical and economic aspect of production and how farmers are affected from these information sources in the Lower Seyhan Project Area. The basic data of t hi s study were collected from maize growers by interviewing d u r i ng se pte m be r i n 1989. The result of this study shows that, technical information which are needed by maize growers have not been provided by the extension workers except using the plant protection chemicals. But, it has been also determined that the maize growers receive, other technical information from the rural community, such as neighbor and other farmers. In addition to this, economic information sources of maize growers are as follows: Agents, neighbor and other farmers are important information sources for prices of i nputs such as seeds, fertilizer and i nsecticides. Information about maize prices and conditions were provided from the merchants and State Grain Board by the farmers. Information about storage condition?, for the farmers who have storine ability { % 1 0. 1 ), are extension workers. Service of Farmer Training and Extension is expected to be an important information source for innovation and results of research. But inefficiency of the extension workers is an important problem. The organization of Extension Services must be improved and extension workers must, also be trained. The mass- media must be used as a tool for the farmers effectively. It will be useuful to publish a bulletin that includes necessary information about farming and farmer related organizations.