Yetenek yönetiminden çalışan deneyimine geçiş: Bilgi teknolojileri alanına yönelik fenomenolojik bir araştırma
Transition from talent management to employee experience: Phenomenological research in the field of information technologies
  1. Tez No: 980905
  2. Yazar: YELİZ KAVGACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Endüstri 4.0'ın etkisi ile dijitalleşme ve yapay zekâ teknolojilerinin gelişmesi, farklı jenerasyonların birlikte iş hayatında bulunması şeklindeki sürekli değişen ve gelişen çevresel koşullar, örgütlerde yeni kritik yetenekler ve rolleri ön plana çıkarmıştır. Teknoloji sayesinde potansiyel adaylara kolaylıkla ulaşılabilmesi ise yetenekleri örgütlerin en değerli kaynakları konumuna ulaştırmış ve yetenek savaşlarının artmasında itici bir rol oynamıştır. Bu doğrultuda yüksek potansiyelli yetenekleri elde tutabilme, organizasyona bağlılıklarını arttırma ve çalışan deneyimini iyileştirmeye yönelik uygulamalar yetenek yönetimi uygulayıcılarının öncelikli konuları arasında yer almıştır. Çalışan ihtiyaçlarının değiştiği, çalışanlar ve örgüt arası ilişkilerin yeniden düzenlendiği günümüz koşullarında ihtiyaçların yeniden tespit edilmesi gerekli görülmektedir. Bu kapsamda gerçekleştirilecek faaliyetler çalışan deneyimini doğrudan etkilemektedir. Bu çalışma kapsamında özellikle bilgi teknolojileri alanındaki yüksek potansiyelli yeteneklerin elde tutulabilmesi, motive edilebilmesi ve çalışan deneyiminin iyileştirilebilmesi için uygulanabilecek güncel yetenek yönetimi faaliyetlerinin neler olduğunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş olup, fenomenolojik bir yaklaşım ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini ise yetenek yönetimi uygulayıcıları ve bilgi teknolojileri çalışanlarından oluşan 15 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında yarı yapılandırılmış mülakat formu kullanılmış olup, elde edilen veriler MaxqDA programı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, yeteneklerin iş değiştirmelerine neden olan en önemli faktörler; rakip firmalardan gelen daha yüksek ücret ve yan haklar, bilgi teknolojileri alanında yüksek finansal beklentilerle çalışmanın yarattığı stres ile yurtdışından gelen cazip iş teklifleridir. Diğer yandan, yeteneklerin örgütte kalmasını sağlayan başlıca unsurlar ise, örgüt tarafından sunulan tatmin edici ücret düzeyi ile esnek ve uzaktan çalışma olanakları olmuştur.
Özet (Çeviri)
The impact of Industry 4.0, the development of digitalization and artificial intelligence technologies, and the constantly changing and evolving environmental conditions resulting from the coexistence of different generations in the workplace have brought new critical skills and roles to the forefront in organizations. The ease of access to potential candidates, thanks to technology, has made talent one of an organization's most valuable resources and has played a significant role in the rise of talent wars. In this context, practices aimed at retaining high-potential talent, increasing their commitment to the organization, and improving the employee experience have become priorities for talent management practitioners. In today's environment, where employee needs are evolving and relationships between employees and organizations are being restructured, redefining these needs is deemed necessary. Activities undertaken in this context directly impact the employee experience. This study aims to identify current talent management activities that can be implemented to retain and motivate high-potential talent, particularly in the information technology field, and improve the employee experience. The study employed a qualitative research method and employed a phenomenological approach. The study sample consisted of 15 participants, including talent management practitioners and information technology professionals. A semi-structured interview form was used, and the data obtained were analyzed using MaxqDA. The study concluded that the most significant factors that cause talent to change jobs are higher wages and benefits from competitors, the stress of working in the information technology field with high financial expectations, and attractive job offers from abroad. Conversely, the key factors that ensure talent retention are the satisfactory salary provided by the organization and the flexible and remote work opportunities.