Teknoloji kabul modeli kapsamında Fintek ödeme çözümlerinin Karabük Üniversitesi öğrencileri üzerindeki algısal etkileri
The perceptual effects of Fintech pay solutions on Karabük University students within the scope of technology acceptance model
  1. Tez No: 980906
  2. Yazar: FİLİZ SEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ECE ÇOKMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, üniversite öğrencilerinin Finansal Teknoloji (Fintek) ödeme çözümlerine yönelik tutum ve davranışları, literatürde sıkça kullanılan Teknoloji Kabul Modeli (TKM) çerçevesinde incelenmiştir. Araştırmada modelin temel boyutları olan algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı, tutum, niyet ve gerçekleşen davranış değişkenleri ele alınmış; ancak faktör yükü düşük çıktığı için gerçekleşen davranış değişkeni modele dâhil edilmemiştir. Çalışmanın örneklemini, Karabük Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin farklı bölümlerinde öğrenim gören 534 öğrenciden anket yöntemiyle elde edilen veriler oluşturmaktadır. Elde edilen veriler üzerinde geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapıldıktan sonra, araştırma hipotezleri regresyon analizleri ile test edilmiştir. Analiz sonuçları, kurulan beş hipotezin tamamının desteklendiğini göstermektedir. Bulgulara göre, algılanan kullanım kolaylığının algılanan fayda üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmaktadır. Ayrıca, algılanan fayda ile algılanan kullanım kolaylığının tutum üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, algılanan faydanın niyeti anlamlı düzeyde etkilediği; son olarak niyetin de tutum üzerinde belirleyici bir rol oynadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the attitudes and behaviors of university students towards Financial Technology (FinTech) payment solutions were examined within the framework of the Technology Acceptance Model (TKM), which is frequently used in the literature. The main dimensions of the model—perceived usefulness, perceived ease of use, attitude, intention, and actual behavior—were addressed; however, the actual behavior variable was excluded from the model due to its low factor loading. The sample of the study consists of data collected through a survey from 534 students enrolled in different departments of Karabük University Faculty of Business Administration. After conducting validity and reliability analyses on the obtained data, the research hypotheses were tested using regression analysis. The results indicate that all five hypotheses established in the study were supported. The findings reveal that perceived ease of use has a significant effect on perceived usefulness. In addition, perceived usefulness and perceived ease of use were found to have a positive effect on attitude. Moreover, perceived usefulness significantly influences intention; and finally, attitude was found to play a determining role on intention.