Kayseri Subaşı Köyü'nün mimari mirası
The architectural heritage of Subaşı Village In Kayseri
- Tez No: 980932
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Kayseri ilinin Melikgazi ilçesine bağlı Subaşı mahallesi (Üskübü köyünün) yapıları, geleneksel mimari kapsamında ele alınmıştır. 1962 yılına kadar Üskübü ismiyle anılan köyün geçmişi 1500'lü yıllara dayanmaktadır. 1924 yılında Türkiye-Yunanistan arasında yapılan nüfus değişimine kadar, Ortodoks Rum ve Müslüman Türk nüfus birlikte yaşamıştır. Farklı etnik köken ve kültürel birikimlere sahip insanlar aynı coğrafyada ortak bir kültür oluşturmuştur. Yaşam biçiminde olduğu gibi mimaride de bu ortak kültürün yansımaları görülmektedir. Sokak ve mahalle oluşumlarıyla, taş evleri, yardımcı mekanları, okulu, camisi, çeşmeleri, harman yerleri ve güvercinlikleri ile geleneksel mimarinin özgün izlerini taşımaktadır. Konutların biçimlenmesinde toplumsal gelenekler belirleyici bir rol oynamıştır. Pencerelerin konumlandırılışı ile yüksek avlu duvarlarının kullanımı, bu kültürel anlayışın somut göstergeleri arasındadır. Rum ve Türk nüfusun konutları genel hatlarıyla benzer mimari özellikler göstermekle birlikte farklılıklar daha çok gelir düzeyine bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Endüstrileşme sonrası şehirlerde olduğu gibi köylerde de geleneğin terkedilmesi bazı olumsuz sonuçlar doğurmuştur. Yeni ve modern evlerin tercih edilmesi, geleneksel yapıların bakımsız kalıp yıkılmalarına sebep olmuştur. Bu çalışmada, günümüze ulaşmış yapıların belgelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the structures of Subaşı (Üskübü) village of Melikgazi district of Kayseri province are discussed within the scope of rural architecture. Until 1962, the village, which was called Üskübü, dates to the 1500s. Until the 1924 population exchange between Turkey and Greece, Greek Orthodox and Muslim Turkish populations lived together. People with different ethnic origins and cultural backgrounds created a common culture in the same geography. Reflections of this common culture can be seen in architecture as well as in lifestyle. It bears the original traces of rural architecture with its traditional street and neighborhood formations, stone houses, auxiliary structures, school, mosque, fountains, threshing floors and dovecotes. Social traditions played a decisive role in the formation of residential architecture. The placement of windows and the use of high courtyard walls are concrete indicators of this cultural understanding. Although the houses of the Greek (Rum) and Turkish populations display generally similar architectural characteristics, the differences are mostly related to variations in income level. The abandonment of tradition in villages as in cities after industrialization has had some negative consequences. The preference for new and modern houses has caused traditional buildings to fall into disrepair and collapse. The aim of this study is to document the structures that have survived to the present day.