Oltu-Balkaya linyit kömürlerinin yıkanabilirliğinin araştırılması
The Investigation of washability of Oltu-Balkaya lignites
- Tez No: 98097
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
IV ÖZET Kömürler hem çevresel, hem de tüketilecekleri alandaki koşullan sağlamak amacıyla temizlenmektedir. Yüksek kömürleşme dereceli kömürler yıllardır yıkamaya tabi tutuldukları halde, düşük küllü linyitlere ve yan-taş kömürlerine kısmen kömür hazırlama işlemleri uygulanmaktadır. Kömür hazırlama akım şemalarının seçimi sadece kömürün özelliklerinden değil, aynı zamarida pazar gereksinimlerinden ve politik etkenlerden de etkilenmektedir. Bu tezde, kömürlerin yıkanabilirlikleri ve pazar spesifıkasyonlan göz önüne alınarak Dünya kömürlerinden bazılarının yıkama yöntemleri genel bir şekilde verilmekte ve ayrıca Türkiye'deki kömür yıkama tesisleri ve problemleri anlatılmaktadır. Bu çalışmada Oltu - Balkaya linyitlerinin boyut dağılımı, boyuta göre kül ve kükürt içeriği tespit edilerek yıkanabilirliği araştırılmıştır. Yapılan zenginleştirme çalışmalarında ağır ortam, jig, sarsıntılı masa yöntemleri uygulanmış, bu uygulama neticesinde düşük kül içerikli temiz kömürlerin (lave) üretilebileceği belirlenmiştir. Araştırılması yapılan kömür içerik olarak %43.59 kül, %1.46 kükürt ve 3223 kcal/kg. kaloriye sahiptir. Üretilen toplam lave kömürün orijinal bazda %9.59 kül ve 6146 kcal / kg ısıl değere sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca yanabilir kısmı % 88 konsanterede kazanıldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak Oltu-Balkaya linyit kömürlerinin fiziksel yöntemlerle zenginleştirilebileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Coal is washed due to envorinmental and market demands. Although washing of high-rank coals is applied for years, low-ash lignites and sub- bituminous coals are bemecifiated to a smaller extent. The flowsheet of coal-washing processes are affected not only from market demands but also from political factors. In this thesis, a general survey of coal-washing methods for all over the world of and Turkey's plants and their problems are given by considering washability and market specifications. I'm the study, size-distribution and cash and sulphor contents for various size fractions were studied then washability characteristics were performed. The experimental work contonied heavy-medium, Jigging and shaking table and consequently it was found out that clean coals with low ash content could be produced. The run-of-mine coal had 43.59 % ash, 1.46 % sulpher and 3223 kcal. per kg. calorific valve. After washing, ash content of clean coal was 9.59 % with a calorific valve of 6146 kcal. per kg. It was also calculated that 88 % of combustibles were recovered in this concentrate. As a result it was demonstrated that Oltu-Balkaya lignites could be beneficiated by physical methods.