Değişik reaktiflerle linyitlerin yüzebilirliğinin artırılmasının incelenmesi
Investigation of foatability of lignit which is incrcased with various flocculant
  1. Tez No: 98098
  2. Yazar: TURAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAKUP CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
IV ÖZET Yüksek Lisans Tezi DEĞİŞİK FLOKÜLANTLARLA LİNYİTLERİN YÜZEBİLİRLİĞİNİN ARTIRILMASININ İNCELENMESİ Turan KILINÇ Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Yakup CEBECİ Bu çalışmada linyitlerin yüzebilirliğinin artırılması incelenmiştir. Çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada anyonik ve non iyonik karakterdeki A-100, A-130, A-150 ve N-300 flokülantlarının değişik gazyağı miktarlarında linyitlerin yüzebilirliği üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu deneyler sonucunda 800 g/ton A-130 ve 5000 g/ton gazyağı kullanılarak pH 8'de en yüksek kömür kazanım verimi % 68,84 olarak bulunmuştur. İkinci aşamada farklı firmalara ait çeşitli kollektörlerin linyitlerin yüzebilirliğine etkisi araştırılmıştır. Optimum sonuçlar pH 4 'te 83, 33 mg/L aerofloat 242 promoter ve 5000 g/ton gazyağı ilavesiyle ve pH 8'de 100mg/L hostaflot X-231 ve 5000 g/ton gazyağıyla elde edilmiştir. Bu koşullardaki verimler sırasıyla %94,04 ve %97,86'dır. Ayrıca optimum koşullarda pH 'in ve çeşitli tuzların etkileri de incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Flotasyon, Linyit, Flokülant, Verim
Özet (Çeviri)
SUMMARY MsC Thesis INVESTIGATION OF FOATABILITY OF LIGNIT WHICH IS INCREASED WITH VARIOUS FLOCCULANT Turan KILINÇ Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sceince Department of Mining Engineering Supervisor: Doç. Dr. Yakup CEBECİ In this study, the increase in the floatability of lignite the have been investigated. The work consists of two parts. In the first stage, the effect of combination of anionic or non- ionic flocciilants namely A-100, A130, A-150 and N-300 with kroşene on flotability of lingites have been examined at the and of this stage, a coal recovery of 68,84 % have been obtined with 800 g/ton A-130 and 5000 g/ton kerosone at pH 8 In the second period, the influence of various collectors from different firms on flotability of lingites have been performed. Optimum results have been taken with 83,33 mg/L Aerofloat 242 promoter and 5000 g/ton kerosone at pH 4 and with 100 mg/ton Hostaflot X-231 and 5000 g/ton kerosone at pH 8. The recoveries at those conditions were 94,04 % and 97,86 %, respectively. The effect of pH and addition of various salts have also been investigatedat optimum conditions. KEY WORDS: Flotation, Lignite,Flocciilant,Recovery