Muhammed Saltoğlu'nun ırak Türkmen şiirindeki yeri ve önemi
The place and importance of Muhammed Saitoğlu in Iraqi Turkmen poetry
- Tez No: 981023
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER ERDOĞAN ÇELTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Türkler, tarih boyunca farklı yaşam biçimlerinde, sahip oldukları duygu ve düşünceleri en güzel şekilde dil ve edebiyat aracılığıyla ifade etmişlerdir.Türk tarihinin ve onun içinde şekillenen edebiyatın kökenleri çok eski zamanlara uzanır. Oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış zengin bir Türk kültürü ve edebiyatı vardır. Bu geniş edebiyatın önemli bir bölümünü ise Irak'ta yaşayan Türkmenlerin sahip olduğu kültür ve edebiyat oluşturmaktadır. Muhammed Saitoğlu, günümüzde de yaşamını sürdüren ve Irak Türkmen edebiyatının önde gelen şairlerinden biridir. 1957 yılında Telafer'de doğmuş ve öğrenimini burada tamamlamıştır. 1982'de teğmen rütbesiyle askerî göreve başlamış, Irak-İran Savaşı'na katılmış; ancak savaşta yaralanması nedeniyle görevinden ayrılmak zorunda kalmıştır. Askerlikten sonra eğitim alanına yönelmiş, 1992'de Telafer'deki El-Gazali Ortaokulu'nda eğitim rehberi olarak çalışmaya başlamış ve 2010 yılında Nineveh Eğitim Genel Müdürlüğü'nde Milli Eğitim uzmanı olarak görev almıştır. 1978'de şiir yazmaya başlayan M. Saitoğlu'nun ilk şiiri 1985'te Yurt Gazetesi'nde yayımlanmıştır. Zamanla birçok dergi ve gazetede şiirleri yer almış, edebiyat dünyasında tanınan bir şair hâline gelmiştir. Bugüne kadar sekiz kitabı bulunan şairin altı eseri yayımlanmış, ikisi ise basım aşamasındadır. Ayrıca, çeşitli ortak antolojilerde şiirlerine yer verilmiştir. Bu çalışmada, Muhammed Saitoğlu'nun hayatı, edebî kişiliği ve eserleri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Şairin şiirleri; tema, biçim, dil ve üslup özellikleri bakımından ele alınarak onun edebî kimliği ve şiir dünyası bütüncül bir yaklaşımla ortaya konmuştur. İnceleme sürecinde Saitoğlu'nun şiirlerinde sıkça işlediği temalar belirlenmiş ve bu temalar, edebî ve kültürel bağlamda ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, şiirlerinde kullandığı nazım şekilleri ile dil ve üslup özellikleri de analiz edilmiştir. Bu çalışma, şairin eserlerinin Türkoloji araştırmalarında daha fazla tanınmasını amaçlamakta; aynı zamanda Irak Türkmen edebiyatının zenginliğini ve kültürel mirasını gözler önüne sererek bu değerlerin gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunmayı hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, Turks have expressed their feelings and thoughts in the most beautiful way through language and literature, whether in their nomadic or settled lives. The roots of Turkish history and the literature shaped within it extend back to ancient times. There is a rich Turkish culture and literature spread across a vast geography. A significant part of this extensive literature is formed by the culture and literature of the Turkmen living in Iraq. Muhammed Saitoğlu is one of the leading poets of Iraqi Turkmen literature, who is still alive today. He was born in Telafer in 1957 and completed his education there. He began his military service as a second lieutenant in 1982 and participated in the Iraq-Iran War; however, he was forced to leave his post due to injuries sustained during the war. After his military service, he turned to education, starting to work as an education advisor at El-Gazali Middle School in Telafer in 1992 and serving as a national education specialist at the Nineveh Education Directorate General in 2010. M. Saitoğlu began writing poetry in 1978, and his first poem was published in Yurt Newspaper in 1985. Over time, his poems appeared in many magazines and newspapers, and he became a well-known poet in the literary world. The poet has eight books to his name, six of which have been published, while two are currently in the printing stage. Additionally, his poems have been included in various collaborative anthologies. In this study, Muhammed Saitoğlu's life, literary personality, and works have been examined comprehensively. His poems have been analyzed in terms of their themes, forms, language, and stylistic features, thus presenting his literary identity and poetic world with a holistic approach. During the analysis process, the themes frequently addressed in Saitoğlu's poetry were identified and evaluated in detail within their literary and cultural contexts. Furthermore, the poetic forms he employed, along with his language and stylistic features, were also analyzed. This study aims to increase the recognition of the poet's works in Turcology research while also revealing the richness and cultural heritage of Iraqi Turkmen literature, thereby contributing to the transmission of these values to future generations.