The will to change, the right to land: development in Türkiye's tea production
Değişmeye irade, toprağa erişim: Türkiye'nin çay üretiminde kalkınma
  1. Tez No: 981033
  2. Yazar: İREM KOPUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ERENSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez Türkiye'nin 100 yıllık çay üretimi tarihinde kalkınmayı inceliyor. Doğu Karadeniz bölgesinde devlet girişimiyle başlatılan çay üretimi sürecindeki politik aktörleri, yerel ve ulusal dinamikleri inceleyerek çay kalkınma projesinin bölgede yarattığı sosyal, politik ve ekonomik değişim sürecine odaklanıyor. Tarihsel bir perspektif ile yazılan tez, arşiv ve parlemento belgeleri ve saha araştırmaları sırasında çay üreticileri ile yapılan sözlü tarih görüşmeleriyle resmi tarihe alternatif bir yaklaşım sunarak çayın yaygınlaşmasının tarihini bütüncül ve sahadan bir göz ile anlatıyor. Nitel çalışma metotlarını benimsenerek yapılan, refleksif bir sosyolojik saha araştırması olarak tasarlanan bu tez görüşülen 45 kişi ve 6 aya yayılan saha süreci ile, katılımcı gözlem, derinlemesine mülakat ve sözlü tarih görüşmeleriyle etnografik araştırma metotlarını kullanıyor. Çay kalkınma projesinin Doğu Karadeniz kırsalında yarattığı krizleri ve üreticilerin hayatlarındaki değişimleri ortaya koyan tez, kalkınma projesini kırsal yaşam ve toplumsal cinsiyet perspektiflerinden tartışarak kalkınma kavramının kendini de kritik bir yaklaşımla inceliyor. Çalışma, Türkiye'de devletin kalkınmacı yüzünü Doğu Karadeniz'in kendine has kalkınma hikayesi üzerinden bir analize tabi tutarken bu analizi çayın üretimini kronolojik olarak inceleyerek ve bölgede yaratılan halk ile devlet arasındaki emek, toprak ve çay ilişkilerine bakarak yapıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the development of Turkey's tea production in its 100 years of history. The thesis focuses on the social, political, and economic changes created by the tea development project, which was initiated by the state, by examining the political actors, local and national dynamics in the process of its cultivation. Written from a historical perspective, the thesis offers an alternative approach to official history via oral history interviews with tea producers conducted during the field study in addition to using archival and parliamentary documents, providing a more comprehensive and grounded account of the history of tea cultivation in the region. As a reflexive sociological study using qualitative research methods, this thesis employs ethnographic research methods extensively, including participant observation, in-depth interviews, and oral history interviews with 46 individuals over a six-month fieldwork period. The thesis, which reveals the crises created by the tea development project in the rural areas of Eastern Black Sea and the changes in the lives of producers, discusses the development project from the perspectives of rural life and gender, and critically examines the concept of development itself. The thesis analyzes the developmentalist front of the state in Turkey through the unique development story of the Eastern Black Sea Region. The research studies tea production chronologically and looks at the relationships of land, labor, and tea created between the people and the state in the region.