Ev kazası nedeniyle hastaneye başvuran 0-6 yaş çocuğa sahip ebeveynlerin ihmal davranışları farkındalıkları: Nitel bir araştırma
Neglect behaviors and awareness of parents with children aged 0–6 years who presented to the hospital due to home accidents: A qualitative study
- Tez No: 981041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Adli Tıp, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Midwifery, Forensic Medicine, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Çocukluk çağında ihmal kaynaklı ev kazaları, adli ebelik alanında önemli bir yeri olan adli olgu olabilme potansiyeli taşıyan bir konudur. Dünyada yaşanan kazaların dörtte birini ev kazalarının oluşturduğu ve çocuklarda en çok 0-6 yaş grubunda ev kazalarının gerçekleştiği bilinmektedir. Bu çalışma, 0-6 yaş çocuğu ev kazası geçirmiş ebeveynlerin, çocuğunu ev kazalarından korumada ihmal davranışları ile ilgili farkındalıklarının belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Ayrıca bu çalışma ile çocukluk çağı ev kazası olgularında adli ebelerin rolü de değerlendirilerek önerilerde bulunulmuştur. Nitel araştırma fenomenolojik tanımlayıcı tipte olan çalışma, Ocak-Kasım 2024 tarihinde İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini verilerin doyum noktasına göre seçilen 35 ebeveyn oluşturmaktadır. Veriler; yarı yapılandırılmış derinlemesine bireysel görüşme formu ile toplanmıştır. Toplanan veriler“içerik analiz”tekniğiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract text should be written here. Home accidents caused by neglect in childhood represent cases with the potential to become forensic events, thereby holding significant importance in the field of forensic midwifery. It is known that one-quarter of accidents worldwide occur at home, and that home accidents are most prevalent among children aged 0–6 years. This study was designed to determine the awareness of parents whose children aged 0–6 experienced a home accident, particularly regarding their neglect behaviors in protecting their children from such incidents. In addition, the role of forensic midwives in childhood home accident cases was evaluated, and recommendations were made. This qualitative phenomenological descriptive study was conducted between January and November 2024 at Istanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital. The sample consisted of 35 parents, selected according to data saturation. Data were collected using a semi-structured in-depth individual interview form and analyzed through the“content analysis”technique.