Fourier dönüşümü ve elektroakustik müzikte uygulamaları
Fourier transform and its applications in electroacoustic music
- Tez No: 981047
- Danışmanlar: PROF. MEHMET CAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Fourier dönüşümünün temel teorisi ve dijital sistemlerdeki uygulama biçimi olan Hızlı Fourier Dönüşümü (FFT) ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır. Fourier dönüşümünün ardındaki matematiksel yapı sade bir dille açıklanarak, özellikle sinyallerin frekans bileşenlerine ayrılması süreci kavramsal olarak incelenmiştir. Ayrıca, FFT algoritmasının temel prensipleri, avantajları ve hesaplama yöntemleri kapsamlı biçimde değerlendirilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, Fourier dönüşümünün elektroakustik müzikteki pratik kullanımları üzerinde durulmuştur. SuperCollider, Max/MSP ve benzeri dijital ses işleme ortamlarında Fourier dönüşümünün nasıl uygulandığı; spektral analiz, konvolüsyon, perde takibi gibi çeşitli örnekler üzerinden incelenmiştir. Bu bağlamda çalışma, hem teorik hem de pratik yönleriyle Fourier dönüşümünün elektroakustik müzik üretimindeki yerini bütüncül bir yaklaşımla ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a detailed examination of the fundamental theory of the Fourier Transform and its application in digital systems through the Fast Fourier Transform (FFT). The mathematical structure underlying the Fourier Transform is explained in clear language, with particular emphasis on the conceptual process of decomposing signals into their frequency components. In addition, the basic principles, advantages, and computational methods of the FFT algorithm are comprehensively evaluated. The third chapter of the thesis focuses on the practical applications of the Fourier Transform in electroacoustic music. Its implementation in digital sound processing environments such as SuperCollider and Max/MSP is examined through various examples, including spectral analysis, convolution, and pitch tracking. In this context, the study aims to present the role of the Fourier Transform in electroacoustic music production from a holistic perspective, addressing both theoretical and practical aspects.