Çalışan mutluluğunun örgütsel sessizlik üzerindeki etkisinde örgütsel bağlılığın aracılık rolü: Isparta sağlık çalışanları üzerine bir araştırma
The intermediate role of organizational commitment in the effect of employee happiness on organizational silence: An appointment on Isparta health employees
  1. Tez No: 809814
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİRALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇUHADAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Çalışan mutluluğu, örgütsel bağlılık ve örgütsel sessizlik, örgütsel başarı için önemli etkileri olan üç kritik kavramdır. Çalışan mutluluğu ve örgütsel bağlılık, iş tatmini, çalışan sadakati, iş performansı ve çalışanın işe devamına katkıda bulunan önemli faktörlerdir. Örgütsel sessizliğin ise kuruluşlar üzerinde istenmeyen etkileri olabilmektedir. Mutluluğu ve bağlılığı yüksek, arzu edilen çalışan profili bazen örgüt adına istenmeyen bir davranış olarak nitelendirilen örgütsel sessizlik davranışı gösterebilmektedir. Bu çalışmada çalışan mutluluğu veya bağlılığı, bir sonuç olarak değil örgütsel sessizliği etkileyen bir sebep olarak görülmüştür. Çalışmanın amacı ise sağlık sektörü çalışanlarının mutluluk düzeylerinin, örgütsel sessizlikleri üzerine etkisinde, örgütsel bağlılıklarının ortaya konulmasıdır. Çalışan mutluluğu, örgütsel bağlılık ve örgütsel sessizlik kavramlarının alt boyutlarının birbiri üzerinde farklı etkilere sahip olduğu ifade edilmeye çalışılmıştır. Analizler neticesinde çalışma hayatına faydalı olabilecek özgün bir model oluşturmak, dolayısı ile yazına katkı sunmak çalışmanın amaçları arasındadır. Belirlenen amaçlar doğrultusunda, araştırmada veri toplama aracı olarak“Çalışan Mutluluğu Ölçeği”,“Örgütsel Sessizlik Ölçeği”,“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve demografik bilgilerden oluşan anket formu kullanılmıştır. Araştırma verileri, Isparta ilinde faaliyet gösteren kamu, özel ve karma yapıdaki hastane çalışanlarından elde edilmiştir. Verilerin analizleri, frekans analizleri, faktör analizi, korelasyon analizi yapısal eşitlik modellemesi ve aracılık etki analizleri ile gerçekleştirilmiştir. Hipotezlere bağlı kalınarak oluşturulan model ve yapılan analizler neticesinde ölçeklerin alt boyutlarının birbirleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda yapılan aracılık analizleri neticesinde çalışan mutluluk ölçeğinin alt boyutlarının, örgütsel sessizlik ölçeğinin alt boyutlarına olan etkisinde örgütsel bağlılık ölçeğinin alt boyutlarının aracılık etkileri tespit edilmiştir. Çalışmada gerçekleştirilen analizler neticesinde elde edilen bulgular, literatürdeki bazı çalışmalarla benzerlik göstermekle birlikte bazı noktalarda literatürle ayrışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Employee happiness, organizational commitment and organizational silence are three critical concepts with significant implications for organizational success. Employee happiness and organizational commitment are important factors that contribute to job satisfaction, employee loyalty, job performance and employee retention. Organizational silence can have undesirable effects on organizations. The desired employee profile with high happiness and commitment can sometimes show organizational silence behavior, which is described as an undesirable behavior on behalf of the organization. In this study, employee happiness or commitment was not seen as a result, but as a cause affecting organizational silence. The aim of the study is to reveal the organizational commitment of health sector employees in the effect of their happiness levels on their organizational silence. It has been tried to express that the sub-dimensions of employee happiness, organizational commitment and organizational silence have different effects on each other. As a result of the analyzes, it is among the aims of the study to create an original model that can be beneficial to working life, and therefore to contribute to the literature. In line with the determined purposes,“Employee Happiness Scale”,“Organizational Silence Scale”,“Organizational Commitment Scale”and a questionnaire consisting of demographic information were used as data collection tools in the research. Research data were obtained from public, private and mixed hospital employees operating in Isparta province. Analysis of the data was carried out with frequency analysis, factor analysis, correlation analysis, structural equation modeling and mediation effect analysis. As a result of the model created by adhering to the hypotheses and the analyzes made, it was concluded that the sub-dimensions of the scales had statistically significant effects on each other. At the same time, as a result of the mediation analysis, the mediation effects of the sub-dimensions of the organizational commitment scale were determined in the effect of the sub-dimensions of the employee happiness scale on the sub-dimensions of the organizational silence scale. Although the findings obtained as a result of the analyzes carried out in the study are similar to some studies in the literature, they differ from the literature at some points.