İş yaşamında kaba davranışların öznel iyi oluş hali ve çalışan performansına etkisi
The effects of uncivil behaviours in the workplace on subjective well-being and employee performance
- Tez No: 471946
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEHAN ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
İş yaşamında karşılaşılan kaba davranışlar, başkalarına zarar vermeyi amaçlamasa bile, kurum normlarına zarar vermekte ve huzurlu bir iş ortamına engel olmaktadır. Bu araştırmada, işyeri kabalığının öznel iyi oluş ve çalışan performansı üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Ayrıca, öznel iyi oluşun çalışan performansına etkisi ve işyeri kabalığının (yöneticiler-iş arkadaşları) bireyin kendi kabalığına etkisi incelenmiştir. Araştırmada veriler İşyeri Kabalığı Ölçeği, Oxford Mutluluk Ölçeği ve Çalışan Performansı Ölçeklerini içeren bir anket ile derlenmiştir. Anket, 8 Ocak-10 Mart 2017 tarihleri arasında kolayda örneklemeye göre yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Mersin ilindeki kamu sektörü ve özel sektör kurumlarında çalışan 477 kişiden oluşmaktadır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra faktör ve regresyon analizinden yararlanılmıştır. İşyeri kabalığının öznel iyi oluş ve çalışan performansını negatif yönde, bireyin kendi kabalığını ise pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca, öznel iyi oluşun çalışan performansını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although uncivil behaviours in the workplace does not intend to harm other person, it harms workplace norms and prevents a peaceful workplace environment. In this research, it is aimed to examine the effect of workplace incivility on subjective well-being and job performance. Additionally, it is aimed to examine the effect of subjective well-being on job performance and the effect of workplace incivility (supervisors and coworkers) on individual's own incivility. In research, data were collected via a questionnaire including Workplace Incivility Scale, Oxford Happiness Questionnaire and Employee Performance Scales. The questionnaire was applied between the dates of 8 January-10 March 2017 based on the easy sampling method. The sample of research is composed of 477 people who has been working in public and private sectors in Mersin, Turkey. Data were analysed through factor and regression analysis besides descriptive statistics. It was determined that subjective well-being and employee performance were negatively affected by workplace incivility, and it had a positive affects on individual's own incivility. In additionally, it was determined that employee performance was positively affected by subjective well-being.