Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçları
Crimes of endangering traffic safety
- Tez No: 981087
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Trafik, Hukuk, Traffic, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Trafik güvenliği, modern toplumların düzenli işleyişi için kritik bir öneme sahiptir. Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen suçların çoğunluğu, iş, okul, ev arasında geçirdiğimiz gündelik hayatımızda karşımıza çıkma olasılığı düşük suç tipleridir. Ancak her gün neredeyse hepimizin trafiğe çıktığı, sürücü, yolcu ya da yaya olarak sürece dahil olduğu düşünüldüğünde; çalışma konusu suçun mağduru ya da faili olmamız ya da bir şekilde suça karışmamız, yüksek ihtimal dahilindedir. Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçları, TCK'da bulunduğu kısım itibariyle“topluma karşı suçlar”dan biri olarak karşımıza çıkar. Toplumun büyük bir kısmının her gün iç içe olduğu trafik sürecinin güvenli ve sağlıklı işleyişi tüm toplumu ilgilendirmektedir. Trafik güvenliğinin multidisipliner bir yaklaşımla incelenmeye çalışıldığı çalışmamızda bu nedenle suçun sosyolojik nedenleri ile kronolojik analizine yer verilmiş, trafik güvenliği politikalarının önemi vurgulanmıştır. Diğer taraftan klasik zarar suçlarından farklı olarak tehlike suçu olarak nitelendirilen trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçlarında bir zararın meydana gelmesi aranmaz. Bununla birlikte, çoğu kez Karayolları Trafik Kanunu'ndaki bir kural ihlaline dayanan ve suça vücut veren davranış, trafik kazası kapsamında ölüm ve yaralanma ile sonuçlanır. Bu bağlamda TCK md.179 içeriğinde bulunan üç farklı suç tipi ile taksirle işlenen TCK md.180 hükmü, zarar suçu-tehlike suçu bağlamında ele alınarak, söz konusu suçların yapıları, muhakeme süreçleri ve uygulamada karşılaşılan sorunlar incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın temel hedefi, bu suç tiplerinin mevzuatta düzenlenme biçimini, uygulamada ortaya çıkan sorunları ve Yargıtay kararlarındaki yaklaşımları inceleyerek çözüm önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Traffic safety is of critical importance for the orderly functioning of modern societies. The majority of the crimes regulated in the Turkish Penal Code are crime types that are unlikely to occur in our daily lives between work, school and home. However, considering that almost all of us are in traffic every day and are involved in the process as a driver, passenger or pedestrian; it is highly probable that we will be the victim or perpetrator of the crime in question or somehow be involved in the crime. Crimes of endangering traffic safety are one of the“crimes against society”as per the section in the TCK. The safe and healthy functioning of the traffic process, which a large part of society is involved in every day, concerns the entire society. In our study, where traffic safety is tried to be examined with a multidisciplinary approach, therefore, the sociological causes of the crime and its chronological analysis are included and the importance of traffic safety policies are emphasized. On the other hand, unlike classical harm crimes, in crimes of endangering traffic safety, which are defined as danger crimes, the occurrence of harm is not required. However, behavior that is based on a violation of a rule in the Highway Traffic Law and gives rise to a crime often results in death and injury within the scope of a traffic accident. In this context, the three different types of crimes in TCK Article 179 and the TCK Article 180 provision committed by negligence were examined in the context of the crime of harm-danger, and the structures of the crimes in question, the trial processes and the problems encountered in practice were examined. The main objective of the study is to examine the way these types of crimes are regulated in the legislation, the problems that arise in practice and the approaches in the decisions of the Supreme Court of Appeals and to offer solution suggestions.