Scamper tekniğinin ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin hazırlıksız konuşma becerilerine ve kaygılarına etkisi
The effect of the scamper technique on the unprepared speaking skills and anxiety of 7th grade secondary school students
  1. Tez No: 981106
  2. Yazar: AŞKIN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN NİMET MERT DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin hazırlıksız konuşma becerileri ve hazırlıksız konuşma kaygılarının üzerinde bir yönlendirilmiş beyin fırtınası tekniği olan SCAMPER tekniğinin etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma Adıyaman ili Merkez ilçede bir devlet okulunun 7. sınıfında öğrenim gören 33 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırma kapsamında, tek grup oluşturularak ön test, son test yapılmış öğrencilerin hazırlıksız konuşma becerileri ve konuşma kaygı düzeyleri incelenmiştir. Çalışmanın verilerini güçlendirmek amacıyla çalışmaya katılan öğrencilerin SCAMPER tekniği ile ilgili görüşleri alınmıştır. Araştırmanın nicel verilerini toplamak amacıyla konuşma becerisi gözlem formu, konuşma kaygısı ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen hazırlıksız konuşmanın niteliğini belirleme gözlem formu kullanılmıştır. Nitel veriler ise araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile alınmıştır. Araştırmanın uygulaması 7 hafta sürmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, SCAMPER tekniği uygulanan grupta konuşma becerilerinde anlamlı bir iyileşme ve konuşma kaygısında azalma olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, SCAMPER tekniğinin dil eğitiminde etkin bir yöntem olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar ve bulgular neticesinde SCAMPER tekniğinin sınıf içi etkinliklerde, farklı derslerde, ders kitaplarında ve atölye çalışmalarında kullanılabileceği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the effects of the SCAMPER technique, a guided brainstorming technique, on the impromptu speaking skills and impromptu speaking anxiety of 7th grade secondary school students. Mixed research method was used in the study. The research was conducted on 33 students studying in the 7th grade of a public school in the central district of Adıyaman province. Within the scope of the research, the unprepared speaking skills and speaking anxiety levels of the students were examined by creating a single group and applying pre-test and post-test. In order to strengthen the data of the study, the opinions of the students participating in the study regarding the SCAMPER technique were taken. In order to collect the quantitative data of the study, the speaking skill observation form, the speaking anxiety scale and the observation form to determine the quality of impromptu speech developed by the researcher were used. The study lasted seven weeks. The results showed a significant improvement in speaking skills and a decrease in speaking anxiety in the SCAMPER group. These findings suggest that the SCAMPER technique can be used as an effective method in language education. Based on these results and findings, it can be suggested that the SCAMPER technique can be used in classroom activities, various courses, textbooks, and workshops.