Güneş enerjisi destekli yerden ısıtma sisteminin Afyon ilinde uygulanması
A Particular solar energy system for heating in Afyon city
  1. Tez No: 98115
  2. Yazar: HASAN ORUNCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ GÜNEŞ ENERJİSİ DESTEKLİ, YERDEN ISITMA SİSTEMİNİN AFYON İLİNDE UYGULAMASI Yük. Mak. Müh. Hasan ORUNCAK Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Haziran 2000 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ÖZDEN Düne kadar pek önemsenmeyen güneş enerjisi, günümüzde büyük değer kazanmış ve kullanım alanı her geçen gün genişlemektedir. Bir çok ülkede güneş enerjisinden faydalanma çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürülmektedir. Tez çalışmasında, Afyon ilinde bulunan normal bir binada ısıtma ve sıcak su kullanımı için gerekli enerjinin %50'si güneş enerjisinden elde edilmektedir. Bunun içinde 1.71 m2'lik ışınım alan yüzeye sahip, 48 adet düzlemsel kollektör ve toplam 10.8 m3'lük iki ısıl tankı kullamlmıştır. Burada düzlemsel sıvı kollektörlü, pompalı, açık devreli, çift depolu, otomatik kontrollü bir tesisat uygun görülmüştür. Her birinin performansının diğerlerini etkilediği proses sistemlerinin özellikleri göz önüne alınarak modellemesi ve boyutlandınlması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
m MASTER'S THESIS ABSTRACT İt is clear that the solar energy finds its way in engineering applications. %50 of the required energy to provide a particular building in Afyon city with running hot water and heating is to be harnessed the solar energy. The schema is built of planer collectors in a number of 48 and of 1.71 m2 convection area and thermal tanks of 10.8 m3 volume. In this work, the design details of such a schema are given and its advantages over the other possible system are discussed.