Aşınma deney cihazı tasarımı ve imalatı
Wear test machine design and production
  1. Tez No: 214052
  2. Yazar: MEHMET KARABAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Aşınma ve sürütünme enerji kaybı ile birlikte bir biri ile temas halindeki maddeler arasında zamanla önemli hasara sebep olabilmektedir. Bunun için makine elemanları, çalışma şart ve ortamları göz önüne alınarak uygun malzemeden tasarlanarak imal edilmelidir. Bu çalışmada soğuk iş takım çeliği olarak bilinen 1.2080 ile 1.2842 takım çeliklerinde meydana gelen aşınma ve bu çelikler arasındaki aşınma oranları karşılaştırılmıştır.Bu çalışma kapsamında Plint firmasının ürettiği TE 97 aşınma deney cihazı model alınarak yeni bir aşınma deney cihazı imal edilmiştir.Bu çalışmada aşınma deneyleri için pin-on- disk methodu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Friction and wear occuring in between sliding in contact of materials couse faillures and materials lost. Therefore, a proper design should be made to prevent materials and their parts from wear failures in this study, cold work tool stells having DIN norns of 1.2080 and 1.2842 were used to determine the wear behavior abserved these steels.for this reason, a new wear test machine was designed and produced similar to TE 97 model test machine by plint firm. Pin on disc test method was selected in designing wear test nachine