Dijital göçebelerin turist deneyimlerinin bütüncül olarak analizi
A holistic analysis of the tourist experiences of digital nomads
- Tez No: 981153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR AKGİŞ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital göçebelik, teknolojik gelişmeler ve esnek çalışma modellerinin yaygınlaşmasıyla birlikte hem bir yaşam tarzı hem de yükselen bir turizm biçimi olarak öne çıkmaktadır. Geleneksel turist tiplerinden farklı olarak dijital göçebeler, seyahatlerini iş hayatlarıyla bütünleştirerek uzun süreli, çok merkezli ve deneyim odaklı hareketlilik biçimleri sergilemektedir. Bu çalışma, dijital göçebelerin seyahat süreçlerini altı aşamalı turist deneyimi modeli (planlama, destinasyon seçimi, destinasyona seyahat, destinasyon deneyimi, eve dönüş, anımsama) çerçevesinde bütüncül bir yaklaşımla analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma nitel desende tasarlanmış ve veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Katılımcılar farklı coğrafyalardan seçilmiş dijital göçebelerden oluşmakta olup, görüşmeler çevrimiçi olarak yürütülmüştür. Toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş ve her bir deneyim aşamasına ilişkin temalar belirlenmiştir. Bulgular, dijital göçebelerin seyahatlerini sosyal medya, NomadList ve yapay zekâ tabanlı araçlar gibi dijital platformlardan elde ettikleri bilgiler doğrultusunda planladıklarını göstermektedir. Destinasyon seçiminde internet erişimi, yaşam maliyeti, kültürel çeşitlilik, güvenlik ve dijital göçebe topluluğuna erişim gibi faktörler belirleyici olmaktadır. Seyahat sürecinde esneklik ve ulaşım kolaylığı ön plandadır. Destinasyon deneyimi aşamasında ise ortak çalışma alanları, sosyalleşme olanakları ve yerel halkla etkileşim gibi unsurlar deneyimin merkezinde yer almaktadır. Eve dönüş süreci, katılımcılar tarafından çoğunlukla geçici ve duygusal bir ara evre olarak tanımlanmakta; anımsama sürecinde ise dijital içerik üretimi, sosyal medya paylaşımları ve kişisel arşivler önemli rol oynamaktadır. Çalışma, dijital göçebelerin seyahat deneyimlerini çok boyutlu bir yaklaşımla ele alarak bu özgün turist tipine yönelik kuramsal bir katkı sunmakta; aynı zamanda dijital göçebe dostu destinasyonların geliştirilmesine yönelik altyapı, pazarlama ve deneyim yönetimi stratejileri için pratik öneriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Digital nomadism, with the widespread use of technological developments and flexible work models, stands out both as a lifestyle and a rising form of tourism. Unlike traditional types of tourists, digital nomads integrate their travels with their work life and exhibit long-term, multi-centered, and experience-focused mobility patterns. This study aims to analyze the travel processes of digital nomads through a holistic approach within the framework of the six-stage tourist experience model (planning, destination selection, traveling to the destination, destination experience, returning, reminiscence). The research is designed in a qualitative design and uses a semi-structured interview form as the data collection tool. Participants consist of digital nomads selected from different geographies, and the interviews were conducted online. The collected data were analyzed using content analysis method, and themes related to each experience stage were identified. Findings show that digital nomads plan their travels according to information obtained from digital platforms such as social media, NomadList, and artificial intelligence–based tools. Factors such as internet access, cost of living, cultural diversity, security, and access to the digital nomad community are decisive in destination selection. Flexibility and ease of transportation are prioritized during the travel process. In the destination experience stage, elements such as co-working spaces, socialization opportunities, and interaction with the local people are at the center of the experience. The Returning Home stage is mostly described by participants as a temporary and emotional intermediate phase. In the reminiscence stage, digital content production, social media sharing, and personal archives play an important role. The study addresses the travel experiences of digital nomads with a multidimensional approach, offering an institutional contribution to this unique tourist type; at the same time, it includes practical suggestions for infrastructure, marketing, and experience management strategies for the development of digital nomad–friendly destinations.